Na vaše žádosti jsme připravili pro plátce DPH, kteří dodávají zboží a služby do jiných zemí EU, další jarní novinku. Nyní tak podáte souhrnné hlášení přímo v iDokladu.
Souhrnné hlášení podávají plátci DPH a identifikované osoby, kteří v daném zdaňovacím období:
- Dodali zboží do jiného státu EU plátci registrovanému k DPH v jiném státě EU.
- Poskytli služby s místem plnění v jiném státě EU příjemci, který má povinnost přiznat a zaplatit daň.
- Přemístili svůj obchodní majetek do jiného státu EU, aby jej tam využili k ekonomické činnosti.
Hlavní pomocník: členění DPH
Souhrnné hlášení podáváte buď měsíčně, nebo čtvrtletně. Podle toho, jaké zdaňovací období v ČR využíváte. Jsou přitom dvě výjimky, kdy vždy podáváte hlášení vždy měsíčně.
- Při dodání zboží do jiného státu EU.
- Pokud jste identifikovaná osoba.
Souhrnné hlášení musíte podat elektronicky. Abyste ho mohli připravit a poté (prostřednictvím daňového portálu) podat přímo z iDokladu, stačí:
- Používat v iDokladu členění DPH, na které jsme vás nedávno upozornili v článku o přiznání k DPH.
- Mít v iDokladu vystavené faktury a dobropisy plátcům DPH ze zemí Evropské unie.
- Využívat v těchto dokladech členění řádků 20, 21 a 31 přiznání k DPH.
Souhrnné hlášení k DPH podáte prakticky stejně jako kontrolní hlášení (jak na to, jsme vám ukázali nedávno v článku o kontrolním hlášení):
- V záložce Finance klikněte na možnost DPH.
- Vyberte možnost Souhrnné hlášení.
- Zvolte období, za které chcete hlášení podat.
- Stiskněte tlačítko Generovat a souhrnné hlášení se vám ve formátu XML uloží do počítače.
iDoklad přitom podle členění DPH do souhrnného hlášení automaticky doplní odpovídající kódy plnění.
Stačí jen nahrát, zkontrolovat a odeslat
Přímo z iDokladu si pak otevřete daňový portál a souhrnné hlášení na něj nahrajete. Poté můžete:
- Souhrnné hlášení Zkontrolovat a případně upravit pomocí tlačítka Úprava ve formuláři.
- Hlášení uložit tlačítkem Opis k tisku.
- Dokument odeslat kliknutím na možnost Odeslání písemnosti.
Při odesílání si ještě vyberte druh podpisu. Máte přitom stejné možnosti jako v případě kontrolního hlášení.
Podrobnější informace o podání souhrnného hlášení najdete opět v Nápovědě.
To je všechno hrozně pěkný, ale dokud iDoklad neumožní rozlišovat mezi Neplátcem, Plátcem a Identifikovanou osobou, tak je to hlášený dobrý jen pro tu jednu skupinu. Možná jsem to v iDokladu jen nenašel, ale ani nápověda nic jako „Identifikovaná osoba“ nezná a mám obavu, že pokud zapnu volbu „plátce DPH“ (což nejsem), tak budu mít najednou na všech fakturách rozpisy DPH, které jako Neplátce nemám co uvádět, neb DPH neodvádím a při tom přijímám služby z EU, za které ale musím odvádět daň a dělat hlášení.
Můžete mi tedy, prosím, popsat, jak to po těch posledních změnách lze v iDokladu udělat? Protože mám dojem, že to nelze a tak jako se vším, na co jsem v iDokladu narazil, jde zase jen o polovičaté řešení. Jako kupříkladu vypořádání faktury v cizí měně jen v případě, že mám bankovní účet v cizí měně, protože iDoklad sice nabízí automatický přepočet dle aktuální sazby ČNB, ale prostě není schopen částku strhnout z hlavního účtu, který je v jiné měně. Případně bych mohl vyzdvihnout absolutní nemožnost udělat si jakýkoli vlastní přehled o příjmech a výdajích, protože se vše vypočítává automaticky „jen“ z faktur, takže pokud nechce člověk vytvářet fakový faktury z pokladních dokladů jako je třeba platba za poštovný, tak se nikdy přesně nedozví, ale podle mého mu to ani nikdy správně nespočítá, výstupy pro daňové přiznání. Opravte mne, pokud nemám pravdu.
Dobrý den,
iDoklad v současné chvíli neumí pracovat s režimem identifikované osoby. Můžete tedy použít alternativní řešení, kdy se lze přepínat mezi režimem plátce DPH a neplátce DPH v sekci Nastavení – Firma. V případě například generování podkladů pro souhrnné hlášení budete mít zapnutý režim plátce DPH.
Do souhrnného hlášení se následně načtou pouze plnění pro plátce DPH ze zemí EU a právě ty plnění, které budou mít zadané členění 20, 21 nebo 31. Ekvivalentně potom například do daňového přiznání vstupují pouze ty plnění, které mají na faktuře vyplněno členění DPH.
Do grafů na úvodní straně v tuto chvíli vstupují pouze faktury. Hodnotu úhrad či výdajů evidovaných v pokladně můžete získat například výstupem Pokladní kniha.
Uvedené podněty budeme evidovat. iDoklad vyvíjíme průběžné a dle požadavků uživatelů zařazujeme jednotlivé náměty na plán vývoje. Vedení agendy v režimu identifikované osoby plánujeme do iDokladu rozšířit a to do některé z budoucích verzí.
Dobrý deň, pripájam sa k názoru pána Schejbala. Keď som sa dozvedel, že iDoklad už vie pripraviť súhrnné hlásenie, tak som sa potešil, ale v zápätí som sa sklamal pretože som zistil, že je to zrejme iba pre platcov DPH a nie pre identifikované osoby. Alebo je niekde možnosť v iDoklade nastaviť, že som identifikovaná osoba? Ďakujem.
Dobrý den,
děkujeme za Vás námět. V tuto chvíli lze použít řešení, kdy se můžete přepínat mezi režimem plátce DPH a neplátce DPH v sekci Nastavení – Firma. V momentě, kdy budete generovat například podklady pro souhrnné hlášení, budete mít režim plátce DPH zapnutý.
Rozšíření funkcionality iDokladu o vedení agendy v režimu identifikované osoby plánujeme do některé z následujících verzí.