mini akademie
pro začínající podnikatele
V České republice podává přiznání k dani z příjmu ročně více než 2 000 000 podnikatelů i zaměstnanců. Podle statistik Generálního finančního ředitelství to ale více než polovina z nich nechává na posledních 14 dní. Pokud mezi ně patříte, sepsali jsme pro vás užitečné informace k daňovému přiznání a změny pro rok 2019.
Letos odevzdávejte nejpozději na apríla
Přiznání k dani z příjmu se podává do tří měsíců po skončení zdaňovacího období. Vzhledem k tomu, že 31. března letos vychází na neděli, máte čas přiznání odevzdat do 1. dubna.
Nepsaným pravidlem je, že finanční úřady tolerují odevzdání do pěti dnů od tohoto termínu, aniž by vám hrozila penalizace. Doporučujeme však, abyste se drželi termínu.
Z různých důvodů vám finanční úřad může lhůtu pro odevzdání přiznání prodloužit, ale vždy o to musíte požádat. Jakých případů se to týká?
- Máte povinnost ověřit účetní závěrku auditorem.
- Přiznání za vás podává daňový poradce (v tomto případě se lhůta prodlužuje do 1. července, ale musíte do 1. dubna 2019 doručit plnou moc k zastupování).
- Součástí zdaňovaných příjmů z přiznání jsou i příjmy zdaňované v zahraničí.
- Správce daně z objektivních důvodů sám prodlouží termín pro odevzdání daňového přiznání (například vážné onemocnění poplatníka, technické potíže na straně správce daně nebo jiné objektivní a nepředvídatelné důvody).
Jak na vyplnění daňového přiznání
Kvůli odlišnostem mezi podnikateli není možné vytvořit obecně platný návod na vyplnění dokumentů. Máme pro vás ale několik důležitých tipů:
- Formulář můžete vyplnit elektronicky, i pokud jej odevzdáváte osobně nebo poštou. Interaktivní vyplnění je jednodušší, snižuje riziko chyby a hlavně můžete případné nedostatky snadno opravit. Formulář pro přiznání daně z příjmu najdete na daňovém portálu finanční správy. Po vyplnění si můžete formulář stáhnout a vytisknout ve formátu .pdf.
- Jako nejdůležitější krok si na začátku spočítejte všechny příjmy za minulý rok. Pokud evidujete veškeré vydané faktury v iDokladu, není nic jednoduššího, než kliknout na záložku Finance – Daň z příjmů FO, kde si vygenerujete podklady pro daňové přiznání, které poté nahrajete přímo na daňový portál.
Nemáte-li předplacené předplatné Oblíbený nebo Prémiový, vyfiltrujte si všechny faktury za minulý rok a příjmy spočítejte ručně. V případě, že vydáváte vyšší desítky nebo stovky faktur ročně, doporučujeme využít služeb daňového poradce nebo účetních (najděte si svého zde). Jestli jste zároveň zaměstnanec, nezapomeňte, že musíte v přiznání uvést i mzdu za rok 2018.
- Náklady můžete uplatnit buď paušálně nebo evidovat všechny výdaje a uplatnit skutečné náklady. Generování podkladů pro daňové přiznání v iDokladu nově umožňuje obě metody. Která varianta je pro vás výhodnější, si přečtěte zde.
Jak odevzdat daňové přiznání
Možností máte několik. Pro všechny je však společná povinnost odevzdat přiznání k dani na místně příslušný finanční úřad. Tedy ten, pod který spadá místo vašeho trvalého bydliště (nikoliv vaše aktuální bydliště). To si snadno vyhledáte na stránkách finanční správy vyplněním sídla a PSČ plátce daně. Vyplněný formulář pak můžete odevzdat několika způsoby:
- Osobně – daňové přiznání jednoduše vytisknete (ve dvou kopiích) a odnesete na podatelnu místně příslušného finančního úřadu. Tento způsob je nejjistější, protože máte 100% jistotu, že přiznání skončí ve správných rukou a úředníci si navíc při převzetí zkontrolují nejdůležitější náležitosti formuláře.
- Poštou – přiznání vytisknete a vlastnoručně podepsané odešlete na adresu místně příslušného finančního úřadu.
- Elektronicky – pokud využíváte elektronický podpis, můžete přes daňový portál odevzdat vyplněný formulář v elektronické podobě. Pokud elektronický podpis k dispozici nemáte, odešlete podání bez podpisu a do 5 dní od doručení dodáte finančnímu úřadu (poštou nebo osobně) potvrzení, že přiznání obsahuje správné informace. Toto potvrzení si vytisknete po odeslání formuláře.
- Datovou schránkou – pokud využíváte datovou schránku, přiznání k dani odevzdáte snadno skrz ni. Podpis v tomto případě není potřeba, ověření totožnosti nahrazuje samotná datová schránka.
Co se změnilo pro rok 2019
Odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2018 s sebou přináší oproti minulým rokům některé změny. Které to jsou?
- Vyšší sleva na dítě. Za první dítě si letos odečtete z daně 15 204, což je o 1 800 Kč více oproti loňsku. Za druhé dítě sleva činí 19 404 Kč a za třetí a další dítě 24 204 Kč. Pamatujte na to, že daňovou slevu může uplatnit jen jeden z rodičů.
- Daňový bonus. Pokud uplatněná daňová zvýhodnění přesahují samotnou daň, dostanete od státu bonus ve výši rozdílu mezi těmito částkami. Abyste získali nárok na tento bonus, musí vaše rozhodné příjmy za rok 2018 přesahovat částku 73 200 Kč (šestinásobek minimální mzdy).
- Nižší výdajové paušály. Pokud uplatňujete stanovení výdajů paušálem – tedy procentem z příjmů – pro rok 2018 se snížil maximální celkový příjem, pro který lze jednotlivé paušály uplatnit – na 1 000 000 Kč. Pro uplatnění 80% paušálu tak mohou výdaje dosahovat maximálně 800 000 Kč. U 60% je to 600 000 Kč atd. U paušálů můžete nově využít slevu na dítě nebo manžela či manželku (pokud nejsou jejich příjmy vyšší než 68 000 Kč za rok).
- Nižší limit pro solidární daň. Pokud vaše příjmy za rok 2018 překročí částku 1 438 992 Kč, zdaníte rozdíl mezi vašimi příjmy ze závislé a samostatné činnosti a touto částkou o 7 % vyšší taxou – solidární daní.
Nezapomeňte na platbu a přehledy
Pozor, odevzdáním daňového přiznání vaše povinnosti nekončí. Do 1. dubna musíte také zaplatit daň, která vám z přiznání vyplyne. Částku můžete poslat na účet příslušného finančního úřadu nebo uhradit v hotovosti na pokladně úřadu.
Nejpozději měsíc od nejpozdějšího termínu odevzdání daňového přiznání (letos tedy do 1. května) musíte odevzdat také přehledy o příjmech a výdajích:
- na zdravotní pojišťovnu,
- a na okresní správu sociálního zabezpečení.
Dobrý den. To danové přiznání musí mět potvrzeni od agentury u které mám DOPČ tam je napsané kolik mě strhli na daně a socialni a to musím i zají na OSSZ i tam pro potvrzení. marie
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Od zaměstnavatele dostanete potvrzení o zdanitelných příjmech a toto si zahrnete do svého daňového přiznání (pokud Vám povinnost podat vznikla).
S pozdravem