Datum publikace 19. 02. 2025 Sdílet článek

Zaměstnáváte na DPČ a a DPP? Jak je to s dovolenou, příplatky a home office

Author Seyfor, a. s. 6 minut čtení 51
Náhledový obrázek
V posledních letech prošly úvazky dohodářů legislativními změnami, díky kterým se přiblížily klasickému pracovnímu poměru. Od roku 2024 mají nárok na dovolenou podobně jako lidé v zaměstnaneckém režimu. Také dosáhnou na příplatky za práci v noci či o víkendu. Pro zaměstnavatele to znamená zvýšení nákladů a nárůst administrativy. V tomto článku zjistíte, jaká pravidla aktuálně pro dohodáře platí.

Nejdříve si krátce připomeneme rozdíl mezi oběma typy dohod.

Co je to dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Člověk pro vás může pracovat maximálně 20 hodin týdně. Tento typ dohody se využívá, pokud potřebujete někoho na pravidelnou výpomoc.

Co je to dohoda o provedení práce (DPP)

Pracovník s touto dohodou pro vás může odpracovat za rok maximálně 300 hodin. Tento typ dohody se obvykle využívá na nárazové či sezonní práce.

Pokud se zaměstnancem uzavřete vícero DPP, hodiny se sčítají – tj. na všechny dohody dohromady u vás může odpracovat maximálně 300 hodin. (Podobný princip sčítání je i u DPČ.)

Dovolená u DPČ a DPP

Dohodáři mají od 1. ledna 2024 nárok na dovolenou za stejných podmínek jako zaměstnanci v pracovním poměru. V praxi to znamená, že se vám zvýší náklady – budete muset dohodáři poskytnout dovolenou.

Nárok na dovolenou dohodářům vzniká za předpokladu, že dohoda trvá v kalendářním roce alespoň čtyři týdny (tedy 28 kalendářních dní) a že na ni odpracují alespoň 80 hodin.

Jedním z důležitých parametrů, podle kterých se stanovuje nárok na dovolenou, je týdenní pracovní doba. U dohodářů se pro účely výpočtu používá fiktivní hodnota 20 hodin týdně, i když je jejich reálná pracovní doba odlišná.

Důvodová zpráva k novele uvádí, že „při této pracovní době zaměstnanci při 4týdenní výměře dovolené za odpracování každých 20 hodin (včetně náhradních dob) vznikne právo na 1/52 z 80 hodin (20 × 4), tj. cca 1,5 hodiny dovolené.“ V praxi to znamená, že za každých odpracovaných 20 hodin získají zhruba 1,5 hodiny volna.

K výpočtu dovolené za kalendářní rok lze použít následující vzorec: počet celých odpracovaných násobků týdenní pracovní doby/52 × týdenní pracovní doba × výměra dovolené.

Podívejme se na příklady z důvodové zprávy k novele:

Příklad č. 1:

Na DPČ zaměstnáváte studenta, který vám vypomáhá s administrativou. Smlouva je na dobu neurčitou. Student u vás pracuje 8 hodin týdně.

Za kalendářní rok 2025 odpracuje pro účely dovolené celkem 416 hodin. Jeho výměra dovolené činí 4 týdny. Student odpracoval 20násobek fiktivní 20hodinové týdenní pracovní doby (416/20 = 20,8), za což mu vznikne právo na 31 hodin dovolené (20/52 × 20 × 4 = 30,77). 

Příklad č. 2:

Stěhujete kancelář a uzavřeli jste DPP se studentem, který vám pomůže se stěhováním. Ve smlouvě je uvedeno, že stěhování bude 24. srpna a brigádník vám bude k dispozici 6 hodin.

Pracovněprávní vztah zaměstnance netrval alespoň 28 kalendářních dní, nadto ani neodpracoval alespoň 4násobek fiktivní 20hodinové týdenní pracovní doby (80 hodin), tudíž mu právo na dovolenou nevznikne.

Rozhodný příjem aneb daně, zdravotní a sociální pojištění u DPČ a DPP

Od 1. ledna 2025 platí pro dohodáře takzvaný rozhodný příjem. Pokud ho dohodář překročí, musíte mu z příjmu strhnout zdravotní a sociální pojištění a zálohy na dani. V roce 2025 je rozhodný příjem 11 500 Kč u DPP a 4 500 Kč u DPČ, ale s každým rokem se bude částka zvyšovat (počítá se totiž z průměrné mzdy).

Z toho důvodu je někdy dohoda pro zaměstnance nevýhodná. Čím více vydělají, tím více jim budete muset strhnout. Limit 11 500 a 4 500 Kč se posuzuje u každého zaměstnavatele za každý měsíc samostatně.

Kdy za dohodáře platíte pojištění a jak za ně odvádíte daně, zjistíte podle následující tabulky.

DPČ

DPP

Podepsané prohlášení poplatníka

Daň

Sociální pojištění

Zdravotní pojištění

1–4 499 Kč

1 – 11 499 Kč

ne

srážková

ne

ne

1–4 499 Kč

1 – 11 499 Kč

ano

zálohová

ne

ne

4 500 Kč a více

11 500 Kč a více

ano / ne

zálohová

ano

ano

Tipy pro komfortnější podnikání

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Žádost o pracovní poměr a o home office u DPČ a DPP

Pokud u vás dohodář v posledních 12 měsících pracoval alespoň 180 dní, může požádat o zaměstnání v pracovním poměru. Tuto žádost nemusíte přijmout, ale do měsíce mu musíte dát odůvodněnou písemnou odpověď.

Dohodář, který pečuje o osobu závislou na jeho pomoci či o dítě do 9 let věku, anebo těhotná zaměstnankyně, vás může požádat o práci na dálku. Pokud žádost nechcete schválit, její zamítnutí musíte písemně odůvodnit.

Pracovní doba, volno a odpočinek u DPČ a DPP

Dohodáře musíte seznámit s rozvrhem pracovní doby alespoň 3 dny předem. Je však možné domluvit se na jiné lhůtě.

Pokud dohodář pracuje ve svátek, v sobotu a v neděli, v noci nebo ve ztíženém pracovním prostředí, má nárok na příplatky.

Dohodáři musíte poskytnout nepřetržitý odpočinek v týdnu, nepřetržitý denní odpočinek a přestávky v práci na jídlo a oddech.

Dohodáři musíte stejně jako zaměstnanci v pracovním poměru poskytnout pracovní volno např. k ošetření u lékaře, účasti na svatbě, pohřbu. Na rozdíl od zaměstnanců ale dohodáři v těchto situacích nenáleží náhrada mzdy.

V případě, že dohodáři vypovíte smlouvu, může po vás do 1 měsíce od doručení výpovědi požádat o písemné odůvodnění, pokud se domnívá, že jste tak učinili, protože se domáhal nebo využil zákonem daných práv.

Máte s personální agendou stále více administrativy? Hledejte cesty, jak ji snížit jinde. Vyzkoušejte například fakturační program iDoklad. Faktury v něm vystavíte do minuty, bez chyb a navíc za vás mimo jiné automaticky pošle upomínky za neproplacené doklady.

Náklady na home office

Pokud vaši zaměstnanci pracují z domova, máte 3 možnosti, jak jim náklady (např. na energie) kompenzovat:

  • platíte jim reálné náklady, které jim prací z domova vznikají (nevýhodou je obtížné prokazování),
  • platíte paušální částku dle vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí (v roce 2025 je to 4,80 Kč za každou započatou hodinu práce),
  • můžete se písemně dohodnout, že náhradu nákladů na home office neposkytujete.

Detailní přehled všech změn, které novela přináší, najdete v tomto dokumentu ministerstva práce a sociálních věcí.

Začínáte podnikat a nejste si jisti některými pravidly?

V začátcích podnikání se potřebujete zorientovat ve vystavování faktur, účetnictví, výkazech pro úřady, povinných platbách pojistného a dalších záležitostech. Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás bezplatnou online mini akademii. Najdete v ní přes 30 videí se špičkovými lektory, kteří vám vše srozumitelně vysvětlí.

Související články

Podpora živnostníků: na co máte nárok a co pro to musíte udělat

19. 02. 2025 4 minuty čtení 46
Přečíst článek

Jak legálně snížit základ daně pomocí daňově uznatelných výdajů

19. 02. 2025 11 minut čtení 160
Přečíst článek