mini akademie
pro začínající podnikatele
Ať už vlastníte firmu nebo se podílíte na jejím chodu, tohle byste měli vědět.
1. ledna odstartovala platnost nové vyhlášky, která upravuje výši sazeb za cestovní náklady a stravné. Stanovily se i nové průměrné ceny pohonných hmot.
Co se mění v roce 2019?
Oproti loňskému roku počítejte letos s vyšší sazbou základní náhrady u osobních vozidel. Výjimku tvoří motorky (tzv. jednostopá vozidla) a tříkolky, kterých se změny netýkají.
Podražilo stravné v rámci tuzemských pracovních cest a zvedly se i průměrné ceny pohonných hmot. To vás zajímá v případě, kdy proplácíte zaměstnanci pracovní cestu, kterou podnikl osobním vozidlem. Zvýšila se totiž průměrná cena benzínu a nafty za litr na kilometr oproti roku 2018. Tato cena je dána zákonem a určuje výši cestovní náhrady.
Rozdíl též najdete v dolní a horní hranici sazeb podle sektoru podnikání. Záleží na tom, zda se nacházíte ve státní správě nebo v soukromé firmě.
Staré vyhlášce odzvonilo
Za změny může vyhláška č. 333/2018 Sb. Představme si ji v číslech:
Jezdíte autem na plyn nebo se dokonce pyšníte elektromobilem na baterku? S ekologickými auty vyhláška zatím nepočítá. K vyrovnání nákladů použijte starou dobrou účtenku jako z nákupu.
Zaplatíte více na dietách
Další oblast, kterou nová vyhláška reguluje, je stravné na služebních cestách po tuzemsku.
Zvýšení spodní hranice o 4-9 Kč čekejte v soukromém i veřejném sektoru. Míra navýšení závisí na počtu hodin strávených na služební cestě. Horní hranice se zvýšila pouze ve veřejném sektoru a to o 4-10 Kč, opět podle času:
Nezapomeňte, že se jedná o minimální částky. Pokud zaměstnanci ve veřejném sektoru vyplatíte stravné maximálně do výše horní hranice (tzn. 97, 150 nebo 233 Kč), neřeší daně z příjmů ze závislé činnosti. Maximální stravné neovlivní ani na výši jeho zdravotního a sociálního pojištění.
Pokud však stravné ve státní správě překročí horní hranici, musí ho zaměstnanec zdanit podle zákona o dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Totéž platí pro pojistné.
Související články
Jak zpracovat podnikatelský záměr, který vašemu podnikání pomůže
Podnikání bez živnosti v 2024: co musíte vědět a na co si dát pozor