mini akademie
pro začínající podnikatele
Článek popisuje situaci OSVČ, nikoli zaměstnanců, kteří se rozhodnou podnikat až při mateřské nebo rodičovské.
Nejprve si ujasníme pojmy. Mateřská a rodičovská jsou dvě odlišné dovolené.
- Mateřská dovolená je volno před porodem nebo krátce po něm. Souvisí s ním peněžitá pomoc v mateřství (laicky mateřská). Aby na tuto finanční pomoc dosáhla podnikatelka, musí si dobrovolně platit nemocenské pojištění.
- Rodičovská dovolená je volno od zaměstnavatele. Pro OSVČ tedy není relevantní. Všichni podnikatelé ale mají po narození potomka nárok na rodičovský příspěvek (laicky rodičovskou).
Bez nemocenského pojištění nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství
Bez dobrovolných odvodů na nemocenské pojištění nedostanete jako OSVČ peněžitou pomoc v mateřství. A pozor, nestačí se přihlásit jako dobrovolný plátce ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná. Pojištění totiž musíte platit alespoň 180 dní v posledním roce a 270 dní v posledních dvou letech před začátkem pobírání finanční pomoci.
Minimální platba nemocenského pojištění pro OSVČ je 216 korun.
Zjistěte, jak se počítá výše nemocenského pojištění pro OSVČ.
Pokud „mateřskou“ pobíráte, nepodnikejte
Pokud jste si jako podnikatelka platila nemocenské pojištění a stát vám začne „mateřskou“ vyplácet, nesmíte osobně podnikat.
Můžete však vykonávat podnikatelskou činnost s pomocí zaměstnanců nebo tzv. spolupracující osoby.
Na mateřskou dovolenou matky nastupují mezi 8. a 6. týdnem před porodem a trvá 28 týdnů (pokud se vám narodí dvojčata a vícerčata, trvá 37 týdnů). Jako OSVČ na mateřské neplatíte zálohy na sociální a nemocenské pojištění. Částka, kterou od státu dostanete, závisí na výši dobrovolného nemocenského pojištění – čím víc odvádíte, tím vyšší bude peněžitá pomoc v mateřství.
Mrkněte na náš návod na výpočet mateřské.
Rodičovský příspěvek je pro každého
Nehraje roli, jestli platíte, nebo neplatíte nemocenské pojištění.
Výše příspěvku se od roku 2024 zvedla na 350 000 korun na jedno dítě (525 000 korun celkem na vícerčata). Výše příspěvku platí pro děti narozené od 1. 1. 2024, pro dříve narozené platí dřívější výše příspěvků – 300 000 korun na jedno dítě, nebo 450 000 korun u vícerčat.
Částku dostáváte po částech každý měsíc a rychlost čerpání záleží na výši dobrovolného nemocenského pojištění – čím víc jste státu odvedla, tím máte větší možnost výběru. Nejrychleji celou částku získáte za 8 měsíce, maximální délka vyplácení rodičovského příspěvku činí 3 roky pro děti narozené od 1. 1. 2024, u dříve narozených dětí můžete příspěvek čerpat do jejich 4 let.
Na „rodičovské“ podnikáte jako OSVČ vedlejší
Pokud chcete v podnikání pokračovat s miminkem, můžete. Musíte však splnit podmínku, aby váš potomek do dvou let netrávil v jeslích nebo ve školce více než 92 hodin měsíčně (na starší děti se už omezení nevztahuje).
Jako OSVČ pobírající rodičovský příspěvek máte výhodu, že automaticky podnikáte na vedlejší činnost a díky tomu platíte nižší zálohy na zdravotní a sociální pojištění.
Zorientujte se v pravidlech podnikání na vedlejší činnost
Přihlaste se do naší mini akademii pro začínající podnikatele. Zkušení lidé z praxe vám ve 30 videích vysvětlí, jak je to s daněmi, vystavováním faktur nebo třeba nastavením cen.
Pro začínající podnikatele je vstup do mini akademie zdarma.
Související články
[Podnikání v důchodu] Jediný průvodce, který jako OSVČ potřebujete
Jak vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ