mini akademie
pro začínající podnikatele
Živnostenský rejstřík
Do tohoto rejstříku se povinně zapisují všichni noví živnostníci, resp. zápis je součástí celého procesu zahájení podnikatelské činnosti. Toto pravidlo platí pro fyzické i právnické osoby, z čehož vyplývá, že v rejstříku naleznete všechny držitele živnostenského oprávnění.
Rejstřík (dříve znám i jako Registr živnostenského podnikání) je provozován ministerstvem průmyslu v elektronické podobě a je dostupný komukoliv. U každého podnikatele ale uvidíte pouze ty údaje, které živnostenský úřad může zveřejnit dle zákona. Veřejnosti tak zůstávají skryta rodná čísla a přehled o uložených pokutách.
Obchodní rejstřík
Často se lze setkat s názorem, že pokud se podnikatel zapíše do živnostenského rejstříku, automaticky tím vzniká i zápis v rejstříku obchodním. To není pravda – oproti živnostenskému mají povinnost zápisu do obchodního rejstříku jen některé subjekty.
Kdo se zapisuje do obchodního rejstříku?
- obchodní společnosti a družstva,
- některé zahraniční osoby podnikající na území ČR,
- další osoby, u nichž povinnost zápisu stanovuje zákon nebo jiný právní předpis,
- podnikatelé s bydlištěm v ČR, které o zápis samy požádají, nebo jim to ukládá zákon
V obchodním rejstříku (známém i jako registr firem) rovněž u každého zápisu naleznete i rodné číslo daného podnikatele a kompletní přehled uložených pokut.
OSVČ a zápis v obchodním rejstříku
Z výše uvedeného vyplývá, že podnikatelé žijící v ČR se mohou dobrovolně zapsat do obchodního rejstříku. Prvním krokem je vyplnění tzv. návrhu na zápis do rejstříku, který se kromě prvotního zápisu využívá i pro případné změny údajů nebo žádost o vymazání z rejstříku. Formulář lze vyplnit i podat elektronicky; alternativou je jeho vytištění a odeslání poštou příslušnému krajskému soudu.
Se zápisem se ale zároveň pojí i několik zásadních povinností, které pro vás budou znamenat výrazný nárůst administrativy. Jedná se o následující:
- povinnost vést účetnictví,
- povinnost zveřejňovat účetní závěrky,
- povinnost vystavovat účetní doklady.
Zápisu v obchodním rejstříku se pak nevyhnete v případě, kdy vaše příjmy za dvě po sobě jdoucí účetní období přesáhly průměrnou částku 120 milionů Kč. Pokud se vás proto týká podnikání na této úrovni, bedlivě sledujte své příjmy a výnosy. V tom vám může pomoci mimo jiné i online fakturační služba iDoklad, v níž máte veškeré příjmy a výdaje přehledně na jednom místě.
H2: Mini akademie vám usnadní začátky v podnikání
Ve světě byznysu teprve začínáte a ocenili byste dobrou radu nejenom ohledně marží? Vyzkoušejte Mini akademii – soubor třiceti videí o celkové délce přes 8 hodin, v nichž naleznete mnoho užitečných tipů, triků a rad z každodenní podnikatelské praxe. Pro nové podnikatele je navíc vstup zdarma.
Související články
Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit
Založení s. r. o. ve 4 krocích