V prosinci pro první vlnu podnikatelů začíná povinnost elektronické evidence tržeb (EET). Připravili jsme pro vás přehled, jak si s novou evidencí poradí iDoklad. Nemusíte se přitom bát žádných složitých postupů. V iDokladu vše zvládnete velmi jednoduše.
EET má za úkol omezit krácení daní a týká se všech, kteří přijímají platby za poskytování služeb nebo zboží v hotovosti, kartou nebo obdobným způsobem. Zavádí se postupně ve 4 fázích.
První začne platit v prosinci a dotkne se hoteliérů a restauratérů. Druhá bude následovat za čtvrt roku a spadnou do ní malo- a velkoobchodníci. Ostatních podnikatelů se dotkne až třetí a čtvrtá fáze EET v roce 2018.
Řešení pro častý i mimořádný prodej za hotové
Abychom vám co nejvíc usnadnili práci, připravili jsme hned dvě varianty. Usnadní vám jak občasný, tak častý prodej za hotové. Stačí si vybrat tu, která vám lépe vyhovuje.
Funkce Elektronická evidence tržeb v iDokladu
První možností je evidovat tržby přímo ve známém prostředí iDokladu. Vše funguje v souladu se zákonem o evidenci tržeb, a proto iDoklad umožňuje tržby evidovat na:
- hotovostních úhradách (hotově či kartou) faktur, záloh a dobropisů,
- novém typu dokladů – prodejkách,
- příjmových pokladních dokladech.
Tato varianta se vám vyplatí hlavně tehdy, když většinu prodejů řešíte jinak než v hotovosti nebo vystavujete doklady s částkou nad 10 000 Kč. U vysokých částek totiž musíte vystavit klasickou fakturu (daňový doklad).
Abyste mohli tržby v iDokladu evidovat, stačí:
- Otevřít nastavení a u nové volby EET zadat odpovídající režim.
- Vložit DIČ (pokud jste ho jako neplátci DPH dosud nenastavili).
- Pomocí jednoduchého průvodce nastavit pokladní zařízení, provozovnu a certifikát (získáte ho na Daňovém portálu).
O zbytek už se iDoklad postará automaticky.
- Vystavené doklady a tržby odešle do systému EET.
- Získá pro ně fiskální identifikační kód (FIK).
- Požadovaný kód a další povinné údaje přidá na účtenku.
Pokud vystavujete doklad, který do evidence nespadá, zadejte při jeho vystavování, že se do systému EET nemá odeslat.
Propojení s aplikací Profi Účtenka
Druhým řešením, které si s evidencí poradí také v místech bez internetového připojení, je bezplatná aplikace Profi Účtenka.
Funguje jako klasická pokladna, ve které si uložíte druh produktu a jedním tlačítkem zboží na účtenku přidáte. Bez zbytečného vypisování. Profi Účtenku tak ocení především ti, kteří vystavují velké množství dokladů, například v obchodě s oděvy nebo potravinami.
Aplikaci snadno propojíte se svým účtem v iDokladu. Navíc do ní odtud můžete přenést i ceník. K jednomu účtu v iDokladu připojíte i více zařízení s Profi Účtenkou.
Funguje to lehce
- Aplikaci si nainstalujete do chytrého telefonu nebo tabletu.
- Propojíte zařízení s účtem v iDokladu pomocí PIN kódu, který si vygenerujete v nastavení pokladního zařízení v iDokladu.
- Účtenku vytvoříte jak přidáním produktu, tak jen zadáním částky.
- Po připojení zařízení k internetu odešle aplikace všechny prodejky do systému EET i do iDokladu. Z něj je kdykoliv můžete poslat do účetního systému.
Věříme, že si z našich řešení vyberete řešení k usnadnění práce a s EET si hravě poradíte. Další tipy a rady naleznete v naší EET poradně.
iDoklad umí pracovat s prodejkami
S elektronickou evidencí tržeb úzce souvisí také další novinka, kterou v iDokladu najdete. Je jí už zmíněný nový typ dokladu – prodejka.
Je to jednoduchý prodejní doklad, ve kterém najdete:
- výčet prodávaných položek,
- jejich cenu i sazbu DPH,
- možnost automatického výdeje ze skladu.
Na rozdíl od faktury:
- neobsahuje informace o odběrateli,
- je zcela uhrazená už při vystavení,
- nevstupuje do daňových přiznání ani do výstupů pro DPH.
Využijete ji proto při běžném prodeji za nižší částky.
Právě pomocí prodejek a jejich nového API navíc iDoklad dokáže přebírat data z externích pokladních systémů, jako je například Profi Účtenka. A poté je stejným způsobem umí převést i do účetních systémů – například do Money S3.
Související články
Propojte iDoklad s dalšími službami a podnikejte efektivně
Přijatou fakturu dostanete do mobilu za pár sekund. Vylepšujeme mobilní aplikaci