mini akademie
pro začínající podnikatele
Stále více Čechů je zaměstnaných a utrácí tak více peněz – hlavně v e-shopech. I přes to česká ekonomika zpomaluje. A tak mají podnikatelé obavy z neuváženého zvyšování minimální mzdy. Čtěte novinky z podnikatelského prostředí za poslední měsíc.
1. Češi utratili v e-shopech už 51 milliard
Nebývale teplé počasí, které v Česku trvá od dubna, růst e-shopového byznysu zpomalilo. Ve vedrech lidé nakupují méně, i tak Češi na internetu v první polovině roku utratili o 11 % více než loni.
ČR vládne internetovým nákupům. 43 % prodejů nepotravinářského zboží se uskuteční právě na internetu, což je zdaleka nejvíc v Evropě. Lidé na internetu stále častěji platí kartami. Šampionem však u českých zákazníků zůstává dobírka.
Zjistěte víc o české e-commerce.
2. Kontrola odhalila další případ vydávání falešných účtenek
Několik měsíců sledoval finanční úřad jeden pražský podnik. Když do restaurace přišli kontroloři spolu s celníky, zjistili a zdokumentovali vydávání tisíců falešných účtenek z pokladny.
Restaurační zařízení zatajilo přes 13 000 tržeb. S podnikem úřad zahájil správní řízení, hrozí mu pokuta až půl milionu korun a pozastavení činnosti či uzavření provozovny. Dosud největší pokuta, která v souvislosti s EET v ČR padla, byla 270 000 Kč.
Čtěte více o tom, jak pražská restaurace porušila zákon o EET.
3. Česká ekonomika zpomaluje. Kvartální růst spadl pod 2,5 %
Od dubna do června narostl podle odhadu Českého statistického úřadu HDP jen o 2,3 %, a tak nesplnil očekávání ekonomů. Pomalejší meziroční růst však neznamená tragédii, protože v roce 2017 byla hospodářská expanze v ČR na vrcholu.
Ekonomiku nadále táhne zejména spotřeba domácností a podnikové investice. Brzdí jej ale vysoká zaměstnanost. „Nižší tempo meziročního růstu ekonomiky lze zdůvodnit vysokou statistickou základnou z loňského roku a kapacitními omezeními s rekordně nízkou nezaměstnaností a vyčerpaným trhem práce,“ říká k tomu analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Co říkají ekonomové o pomalejším růstu HDP.
4. Ministryně chce minimální mzdu na úrovni 50 % té průměrné. Podnikatelé protestují
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navrhuje, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňského roku. Svazu průmyslu a dopravy v ČR se nelíbí, že s ním nekonzultovala změnu původního návrhu. Ten počítal s variantou 44 %.
Podnikatelé mají obavy z toho, že by nedokázali růst mezd pokrýt zvýšenou produktivitou práce a zpomalil by se tak hospodářský růst. S návrhem nesouhlasí ani Hospodářská komora ČR. Minimální mzda by se podle ní měla odvíjet spíše od mediánové mzdy, která je nižší, protože nezahrnuje extrémně vysoké mzdy.
Související články
Jak zpracovat podnikatelský záměr, který vašemu podnikání pomůže
Podnikání bez živnosti v 2024: co musíte vědět a na co si dát pozor