mini akademie
pro začínající podnikatele
Firmám se v Česku daří – v červenci jich zbankrotovalo nejméně za posledních 10 let. Kolik podnikatelů je ale spolehlivých? Podle seznamu finanční správy je jich už více než 5 tisíc na seznamu hříšníků. Čtěte nejzajímavější červencové události pro živnostníky a malé podnikatele.
1. Rekordní pokuta za EET: podnikatel zaplatil 270 tisíc korun
Pokutu více než čtvrt milionu korun za porušení zákona o EET dostal pražský restauratér. Úřady u něj odhalily 4 tisíce falešných účtenek – cíleně je vydával s neplatnými kódy a nepřiznal tak asi polovinu celkových tržeb ze své provozovny.
Za celou dobu fungování EET se uskutečnilo už téměř 127 tisíc kontrol a úřady udělily firmám pokuty celkem za asi 100 milionů korun.
Přečtěte si podrobnosti o kontrolách dodržování EET.
2. Za první pololetí zbankrotovalo nejméně firem za posledních 10 let
V prvním pololetí roku vyhlásilo bankrot celkem 341 obchodních společností. To je nejméně od roku 2008. Podobně klesají i počty bankrotů podnikatelů. V prvním půlroce 2018 jich skončilo jen něco přes 2 800, což je o téměř 400 méně než loni.
Nejčastěji firmy bankrotovaly v oblasti stavebnictví, obchodu a průmyslu. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Podnikatelé pak nejčastěji bankrotovali v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji.
Zjistěte, proč klesá počet bankrotů firem.
3. Řidiči Uberu budou muset nově evidovat tržby v EET
Alternativní přepravní služba Uber uzavřela dohodu s Ministerstvem financí – Uber bude od 1. října evidovat tržby v EET. Povinnost se zatím bude týkat jen řidičů, kteří začnou pro Uber jezdit až od tohoto data. V budoucna by však měla platit pro všechny.
Sami řidiči si elektronické pokladny pořizovat nemusí. Informace o tržbách budou posílat na centrálu, která je předá finanční správě. Zákazníkům pak přijde elektronická účtenka přímo na e-mail nebo na účet v aplikaci Uber.
Dohoda mezi ministerstvem a Uberem zatím platí na rok.
Podívejte se, jak se EET konkrétně dotkne řidičů Uberu.
4. Počet nespolehlivých podnikatelů roste. Už je jich 5 tisíc
Veřejný rejstřík nespolehlivých podnikatelů vedený Finanční správou ČR slouží podnikatelům už přes rok – mohou si v něm ověřit, zda jejich obchodní partner nemá problémy s berním úřadem. Počet zapsaných hříšníků ale povážlivě roste a v červenci přesáhl hranici 5 tisíc.
Na seznam se dostanou podnikatelé, kteří jsou například na dřívějším seznamu dlužníků daně z přidané hodnoty nebo ti, které navrhne berní úřad kvůli neplnění jiných daňových povinností.
Přečtěte si, jak se živnostník dostane na seznam nespolehlivých podnikatelů.
Související články
Jak zpracovat podnikatelský záměr, který vašemu podnikání pomůže
Podnikání bez živnosti v 2024: co musíte vědět a na co si dát pozor