mini akademie
pro začínající podnikatele
Víte, jak vypadá typický český živnostník a podnikatel? Kvůli práci nezná víkendy a neví, komu jednou svěří svůj prosperující podnik. Alespoň podle některých článků, které vyšly v dubnu. Podívejte se s námi na 7 zajímavých článků, které by neměly uniknout žádným živnostníkům ani drobným podnikatelům.
1. ODS bojuje proti registračním pokladnám
Občanská demokratická strana spustila 7. dubna informační kampaň proti registračním pokladnám. Podle ní jejich zavedení povede jen ke zdražování a úbytku živnostníků. Na svém webu proto zveřejnila argumenty proti zavedení registračních pokladen.
2. Dvě třetiny českých firem vlastní muži
Žen podnikatelek je v České republice stále výrazně méně než mužů. Vyplývá to z údajů, která zveřejnila společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Vyplývá z nich, že muži vlastní 67 % firem, zatímco ženy jen 14 %.
3. S bankou je spokojený jen 1 ze 3 podnikatelů
Jen třetina živnostníků a drobných podnikatelů je se svou bankou spokojená tak, že od ní určitě neodejde. Naopak 11 % jich plánuje banku změnit. Vadí jim hlavně vysoké poplatky, zbytečné papírování a chování zaměstnanců banky.
4. Ministryně vyzvala živnostníky k placení vyšších záloh
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová vyzvala živnostníky a podnikatele, aby platili vyšší zálohy na sociální pojištění, než podle zákona musejí. Prohlásila, že jinak bude jejich důchod jednou pravděpodobně tak malý, že budou potřebovat i sociální dávky.
5. Květinářům se začíná dařit lépe
Českým zahradníkům a květinářům stoupá odbyt. Češi totiž na květinách přestávají šetřit. Loni se tak produkce květin v České republice zvýšila o 6 procent – na dvě miliardy korun. Pěstitele navíc v příštích letech potěší i plánované dotace od státu i Evropské unie.
6. Český živnostník pracuje 65 hodin týdně
Že pracovní týden živnostníků a drobných podnikatelů nemá zdaleka klasických 40 hodin, potvrdil server Podnikatel.cz. Jeho průzkum ukázal, že čeští podnikatelé a živnostníci za týden odpracují v průměru 65 hodin. To je téměř 10 hodin denně – včetně víkendů.
7. Úspěšní Češi nevědí, co udělat s firmou
Jak naložit se svou firmou po odchodu do důchodu. Tento problém trápí stále víc úspěšných podnikatelů. Často totiž nemají v rodině vhodného nástupce, který by dokázal společnost dál rozvíjet. Většina podnikatelů proto uvažuje o prodeji firmy nebo tom, že přenechá vedení člověku mimo rodinu.
Související články
Jak zpracovat podnikatelský záměr, který vašemu podnikání pomůže
Podnikání bez živnosti v 2024: co musíte vědět a na co si dát pozor