mini akademie
pro začínající podnikatele
Jako OSVČ si při uplatňování výdajů v daňovém přiznání můžete zvolit mezi odpočtem na základě paušálu nebo podle skutečných výdajů. Podíváme se, jak se od sebe liší a jaká varianta se vám více vyplatí.
Pokud s podnikáním teprve začínáte:
- Zjistěte, do které kategorie v rámci uplatňování paušálu spadáte.
- Vyhodnoťte své příjmy a výdaje. Obecně platí, že pokud máte ještě vyšší výdaje, než by vám po výpočtu procentem vyšly, vyplatí se vám odpočty podle skutečných výdajů.
Jestli se k odpočtům chystáte už několikátým rokem, věnujte pozornost především plánovaným změnám ve výši paušálu a letošnímu přechodnému období.
Výdajové paušály OSVČ
U tohoto typu výdajů odpadá většina administrativy. Vychází z předpokladu, že určitou část příjmů musí podnikatel k dosažení a udržení zisku nejprve investovat. Má tedy různě vysoké náklady.
Daňová poradkyně Lucie Kořínková vysvětluje výdaje paušálem následovně: „Pokud uplatňujete výdaje v paušální výši, neprokazujete své skutečné výdaje podle zaplacených dokladů, ale vypočítáte je procentem ze svých příjmů. Takže nemusíte archivovat štosy zaplacených účtenek, ale vedete pouze evidenci příjmů a pohledávek.”
Odpočty jsou s ohledem na obor podnikání odlišně vysoké a udávají se v procentech:
80 % | Řemeslné živnosti, zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství (pokud jsou vykonávané jako samostatná činnost). |
---|---|
60 % | Ostatní volné, vázané i koncesované živnosti nespadající do první kategorie. |
40 % | Samostatné činnosti, na které nemáme živnost – například umělci, sportovci, právníci, advokáti nebo daňoví poradci. |
30 % | Příjmy z pronájmu obchodního majetku. |
Výdajový paušál je jednoduchým a pro mnohé OSVČ nejvýhodnějším způsobem, jak v daňovém přiznání výdaje uplatnit. Odpadá vám totiž povinnost počítat reálné výdaje.
Pokud máte více druhů příjmů a na každý uplatňujete jiná procenta, rozepíšete je do tabulky v daňovém přiznání podle druhů činností a uplatníte náležité procento.
Hranice, do které můžete paušál uplatňovat, jsou pro rok 2021 následující:
- 1 600 000 Kč pro 80% paušál
- 1 200 000 Kč pro 60% paušál
- 800 000 Kč pro 40% paušál
- 600 000 Kč pro 30% paušál
Standardní daňová evidence skutečných výdajů
Pokud chcete evidovat podle skutečných výdajů, nevyhnete se vedení daňové evidence. V ní si budete uchovávat doklady k:
- příjmům a výdajům,
- majetku a závazkům.
S evidencí příjmů a výdajů vám pomůže iDoklad.
Daňově uznatelné jsou ty výdaje, které jste vynaložili k zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Uplatníte je za stejný rok, kdy jste je zaplatili. Toto pravidlo platí i pro zálohy.
Některé výdaje mají ale částečné omezení nebo jsou v evidenci zakázané. Omezení platí například pro:
- reklamní předměty a reprezentaci,
- zřizovací výdaje,
- nebo výdaje na auto.
Podrobně se výjimkám věnuje § 24 a § 25 zákona o daních z příjmů.
Standardní daňová evidence umožňuje odpočet slev na manžela nebo manželku a na děti. Až budete počítat, jaký způsob se vám vyplatí, nezapomeňte tuto položku zahrnout.
Chcete si rozšířit obzory i z dalších oblastí podnikání? V naší mini akademii se dozvíte spoustu užitečných informací o vedení účetnictví a daňové evidence, daních, fakturaci, smlouvách nebo cenotvorbě.
Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma.
Související články
Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit
Založení s. r. o. ve 4 krocích