Datum publikace 14. 11. 2024 Sdílet článek

Jak vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ

Author Seyfor, a. s. 6 minut čtení 7
Náhledový obrázek
Přehledy OSVČ jsou dokumenty pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, se kterými se dříve či později setká každá osoba výdělečně činná. Tyto dokumenty sice vyplňujete jen jednou ročně, o to větší ale mají význam. Přinášíme proto stručného průvodce, který vám o přehledech řekne vše potřebné.

Co je to přehled OSVČ?

Přehled o výši daňového základu OSVČ (zkráceně přehled OSVČ) je oficiální formulář, ve kterém (jak název napovídá) osoby výdělečně činné dokládají výši daňového základu dvěma úřadům:

  • své zdravotní pojišťovně
  • a České správě sociálního zabezpečení.

Jinými slovy přehledy podáváte institucím, kterým jako OSVČ platíte zdravotní a sociální pojištění. Obě instituce mají pro přehledy své vlastní formuláře, a proto každý rok vyplňujete a podáváte dva přehledy.

Dříve se dokument oficiálně jmenoval Přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Jak přehled vyplnit?

Formulář můžete vyplnit hned několika způsoby. Tím nejtradičnějším je ruční vyplnění papírové podoby, kterou dostanete na příslušné pobočce okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) a své zdravotní pojišťovny. Zde ji pak můžete rovnou i odevzdat. O něco rychlejší metodou je formulář vyplnit elektronicky a poté jej vytisknout a osobně podat.

Zdaleka nejrychlejší je ale vše vyřešit z pohodlí domova. Přímo na stránkách ČSSZ pro tento účel naleznete interaktivní formulář. Zde rovněž doporučíme přihlásit se na e-portál ČSSZ, kdy za vás systém do formuláře automaticky vyplní identifikační a další údaje z databáze úřadu. Nejde o povinný krok, ušetří vám ale čas i práci. 

Interaktivní formulář pro vyplnění přehledu většinou poskytují i zdravotní pojišťovny. Například VZP umožňuje vyplnění v online aplikaci Moje VZP, kde za vás do formuláře automaticky vyplní část údajů.

Jak přehled o příjmech a výdajích OSVČ podat?

Přehled pro ČSSZ můžete podat:

  • prostřednictvím své datové schránky,
  • přes veřejné rozhraní pro e-Podání (VREP/APEP), máte-li elektronický podpis,
  • osobně na okresní správu sociálního zabezpečení.

Přehled pro zdravotní pojišťovnu můžete podat:

  • přes on-line aplikaci (pokud ji vaše zdravotní pojišťovna provozuje – například Moje VZP),
  • odesláním přes datovou schránku,
  • osobně na libovolné pobočce pojišťovny.

Přehled OSVČ nemusíte podávat vy sami a můžete k tomu zplnomocnit i jinou osobu. Plnou moc lze využít i u elektronického odevzdávání – stačí ji jen připojit jako přílohu, případně ji zaslat úřadu formou e-mailu.

Neplaťte za chyby ve fakturách

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Do kdy musím přehled podat?  

Termíny pro podání Přehledu o výši daňového základu OSVČ se odvíjejí od data pro podání daňového přiznání. V praxi to znamená, že přehled musíte podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém jste měli podat daňové přiznání:

  • při podání daňového přiznání do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období (ať už elektronicky či v papírové podobě) je termín pro přehled do začátku května, 
  • při elektronickém podání daňového přiznání je třeba přehled odeslat do začátku června, 
  • při podání přiznání daňovým poradcem pak máte s přehledem čas až do začátku srpna

Přehled OSVČ a vedlejší činnost 

Přehled rozlišuje hlavní a vedlejší činnost OSVČ, kdy tu vedlejší nejčastěji provádějí lidé při zaměstnání, při studiu, v důchodu či na rodičovské dovolené. Konkrétně je vaše činnost vedlejší, pokud:

  • během ní vykonáváte zaměstnání s měsíčním platem alespoň ve výši minimální mzdy, 
  • pobíráte starobní, invalidní, vdovský nebo sirotčí důchod, 
  • jste na mateřské dovolené a/nebo pobíráte rodičovský příspěvek, 
  • jste uchazeč o zaměstnání, pobíráte sociální dávky nebo pečujete o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby (stupně I-IV) a je vaší osobou blízkou nebo s vámi žije ve stejné domácnosti, 
  • vykonáváte vojenskou službu v ozbrojených složkách (výjimkou jsou profesionální vojáci a civilní služba), 
  • jste nezaopatřené dítě. 

V přehledu musíte správně určit důvod, proč vedlejší činnost vykonáváte, a uvést počet měsíců, ve kterých jste byli za OSVČ vedlejší považováni. Pokud jsou důvody k vedlejší činnosti v databázi OSSZ, nemusíte k nim dokládat potvrzení, v opačném případě je vše třeba doložit příslušnými dokumenty. To se týká zejména studentů, péče o osoby nebo například výkonu vojenské služby.

U vedlejší činnosti mějte na paměti, že při hrubém ročním zisku nižším než 105 520 Kč (za rok 2024) neplatíte sociální pojištění. U vyššího zisku pak sociální pojištění počítáte jen z maximálního vyměřovacího základu. V případě, že máte naopak vyměřovací základ (tj. polovinu hrubého zisku) nižší než minimální, využijete pro výpočet stanovenou částku minimálního základu. 

Zdravotní pojištění platíte jednou ročně před podáním přehledu. Jeho výši zjistíte právě díky vyplnění přehledového formuláře.

O výpočtu sociálního a zdravotního pojištění jsme psali více v samostatném článku.

Pomůžeme vám ve světě OSVČ 

Ať už provozujete činnost hlavní nebo vedlejší, rádi vám s ní pomůžeme. Prvním způsobem, jak si ušetřit čas i práci, je využití online fakturační program iDoklad. Jedná se o praktického pomocníka, který vám výrazně zjednoduší jak fakturaci a správu účetních dokladů, tak i vytváření podkladů pro daňové přiznání. iDoklad za vás pohlídá všechny náležitosti a výrazně usnadní komunikaci s institucemi – to vše jednoduše a přehledně.

Pokud pak s OSVČ teprve začínáte, přijde vám vhod Mini akademie – online soubor třicítky videí s celkovou délkou přes 8 hodin, kde najdete mnoho užitečných tipů a triků z každodenní podnikatelské praxe. Pro nové podnikatele pak je vstup zcela zdarma.  

Související články

Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit

20. 12. 2024 3 minuty čtení 28
Přečíst článek

Založení s. r. o. ve 4 krocích

28. 11. 2024 9 minut čtení 36
Přečíst článek