mini akademie
pro začínající podnikatele
Daňová sleva na poplatníka se naposledy změnila 1. 1. 2022. Od té doby je ve výši 30 840 Kč, což je 2 570 Kč na každý měsíc.
Jako OSVČ uplatníte slevu jednorázově
Jako OSVČ uplatníte slevu na poplatníka v celé výši v daňovém přiznání a to vždy v plném rozsahu bez ohledu na další skutečnosti. Na slevu máte nárok, i když vyděláváte jen pár měsíců v roce. Částka se poměrově nezmenšuje jako u ostatních slev.
Na rozdíl od jiných slev na dani (např. na dítě) nemůže sleva na poplatníka vytvořit nárok na daňový bonus. Nezískáte tedy žádné peníze zpátky.
Pokud se chystáte k podání daňového přiznání, přečtěte si návod, jak to udělat rychle a digitálně.
Zaměstnancům se sleva na poplatníka přičítá měsíčně
Nástupem do nového zaměstnání se sleva na poplatníka neuplatní automaticky. Zaměstnavatel se vás patrně při nástupu zeptá, zda ji chcete. Růžový formulář, který tuto slevu zohledňuje, totiž nemůžete podepsat u více zaměstnavatelů. Pokud jste zaměstnáni na více pozicích, uplatněte slevu na místě s vyšším příjmem.
Jste-li podnikatel a zároveň v pracovním poměru, podpis růžového papíru se vám u zaměstnavatele pravděpodobně nevyplatí. Slevu raději uplatněte v daňovém přiznání jako OSVČ.
Chcete-li uplatnit slevu již od lednové výplaty, musíte mít růžový papír podepsaný do 15. února.
Na slevu na poplatníka mají nárok všichni pracující
Slevu na poplatníka můžou kromě živnostníků a zaměstnanců uplatnit na brigádách také:
- studenti,
- rodiče na mateřské a rodičovské dovolené,
- nebo důchodci.
V případě dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ) je postup stejný jako u pracovního poměru. Stačí u zaměstnavatele podepsat růžové prohlášení.
U více souběžných brigád nemůžete slevu na dani uplatňovat a z odměny vám bude odečtena srážková daň. Máte-li ale nízké příjmy pouze z brigád, stát vám tuto daň vrátí. Musíte však podat daňové přiznání a požádat o daňovou vratku.
Vícekrát uplatněná sleva na poplatníka
Jestliže jste omylem podepsali prohlášení u dvou nebo více zaměstnavatelů najednou, je daňová povinnost stanovena správně pouze u jednoho z nich.
Jakmile problém zjistíte, ihned o svém pochybení informujte zaměstnavatele, u kterého je prohlášení neoprávněně. Tedy toho, u kterého jste růžový formulář podepsali později.
Opravy provádí buďto zaměstnavatel, nebo zaměstnanec – podle toho, jaká situace nastane:
- Pokud máte stále stejné zaměstnání, může zaměstnavatel vzniklý rozdíl na dani z příjmů strhnout z vaší nejblíže vyplacené mzdy. Je to možné jen tehdy, pokud ještě neuplynula lhůta pro podání vyúčtování daně (1. března pro papírové podání), nebo zatím nevypršela lhůta pro stanovení daně. Takto vzniklý rozdíl za vás následně uhradí finančnímu úřadu.
- Pokud jste špatné uplatnění slevy zjistili až po uplynutí doby pro stanovení daně, situace se již nedá zachránit stržením ze mzdy. Postupuje se tak, že zaměstnavatel finančnímu úřadu oznámí, že došlo k pochybení. Využije k tomu formulář dostupný na stránkách Finanční správy. Zároveň je povinen informovat zaměstnance. Finanční úřad si vzniklý dluh se zaměstnancem může vyrovnat sám.
- Jestliže u zaměstnavatele již nepracujete, musíte podat daňové přiznání za rok, ve kterém se chyba stala. K tomu potřebujete od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech. Zaměstnavatel již nemá povinnost chybu napravit, vše je na nás.
Nespoléhejte na to, že se na vaše pochybení nepřijde. Přiložené potvrzení o příjmech vše prozradí. Snadnější než náprava je preventivní kontrola. Ať už z pozice zaměstnavatele, který se ptá nových zaměstnanců, zda prohlášení mají, nebo z pozice zaměstnance, který si vše zkontroluje.
Další slevy na dani
Kromě základní slevy na poplatníka může být daň nižší o slevu:
- na manžela či manželku s nízkými vlastními příjmy – 24 840 Kč ročně,
- na invaliditu – až 5 040 Kč ročně,
- pro držitele průkazu ZTP/P – 16 140 Kč ročně.
Pokud chcete jako OSVČ získat např. slevu na manžela/manželku, musíte splnit několik podmínek. Konkrétně u této slevy platí, že:
- musíte být manželé nebo registrovaní partneři,
- váš partner či partnerka musí mít roční příjmy nižší než 68 000 Kč
- a od roku 2024 můžete slevu uplatnit, jen když partner či partnerka pečuje o dítě do 3 let (poprvé se to projeví v daňovém přiznání za rok 2024).
U všech výše zmíněných slev počítejte s tím, že se daň maximálně sníží na nulu.
Využít můžete také daňové zvýhodnění na vyživované děti, se kterými žijete ve společné domácnosti. Jeho výše závisí na tom, kolik dětí vychováváte.
Sleva na dani je:
- 15 204 Kč na první dítě,
- 22 320 Kč na druhé dítě
- a 27 840 Kč na třetí (a každé další dítě).
Pokud je po odečtení daňového zvýhodnění za dítě částka záporná, vznikne tzv. daňový bonus. Ten vám vyplatí správce daně.
Mějte přehled i v dalších sférách podnikání
Získejte spoustu dalších užitečných informací v naší mini akademii. Zjistíte, jak správně vyplnit celé daňové přiznání, a najdete v ní tipy, jak úspěšně rozjet vlastní živnost.
Pokud s podnikáním začínáte, máte vstup do akademie zdarma.
Související články
Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit
Založení s. r. o. ve 4 krocích