mini akademie
pro začínající podnikatele
Aby do vás někdo investoval, musí věřit, že je to dobrý způsob zhodnocení peněz. Čeká, že v budoucnu podíl výhodně prodá, nebo bude inkasovat část zisku firmy.
Z výše uvedeného vyplývá, že abyste našli investora, musíte mít s. r. o. (nebo jinou formu právnické osoby). Pokud totiž podnikáte jako OSVČ, nemůžete investorům nabídnout podíl ve firmě. V takovém případě si nejdříve s. r. o. založte. Pomůžou vám s tím naše dřívější články:
- Změna právní formy podnikání: jak přejít z OSVČ na s. r. o.
- Postup, jak založit s. r. o.
- Povinnosti podnikatele po založení s. r. o.
- Vše, co musíte vědět o základním kapitálu s. r. o.
- Společník s. r. o. a jeho povinnosti: kdy a do jaké výše ručí
- Orgány společnosti s ručením omezeným
- Valná hromada v s. r. o.: jak ji svolat a na co nezapomenout
Kde hledat investora
Eseróčko máte a začínáte s hledáním investora. Nejdřív se rozhlédněte ve svém okolí. Neznáte lidi, kteří mají peníze nebo vlastní úspěšný byznys? Oslovte je – nevadí, že zatím do žádné firmy neinvestovali.
Pokud je váš projekt zaujme a považují vás za schopného a důvěryhodného člověka, můžete od nich investici získat. Jestliže zrovna nemají dostatek volných peněz, zeptejte se, jestli neví o někom jiném, kdo by měl zájem investovat. V byznysu totiž většina věcí funguje přes kontakty.
Proto se staňte součástí podnikatelských komunit – choďte na oborová setkání, networkingové akce nebo se účastněte školení. Připravte si svůj elevator pitch – to je označení pro krátké a zajímavé představení vašeho projektu.
Nové známé si přidejte na LinkedInu či případně dalších sociálních sítích a udržujte s nimi kontakt. Pokud už lidé ve vašem okolí investici získali, vyptejte se na podrobnosti a požádejte je o kontakt na jejich investora.
Nebo hledejte přes internet. Zadejte klíčová slova jako:
- andělský investor,
- kapitálový investor,
- investiční skupina,
- venture kapitálový fond.
Zakladatelé startupů často hledají andělského investora (někdy nazývaný také jako angel, business angel nebo angel funder). To je zajištěný člověk, který poskytuje počáteční kapitál pro start-upy nebo podnikatele výměnou za vlastnický podíl. Kromě peněz andělští investoři pomáhají firmě i svými znalostmi, kontakty a zkušenostmi.
Připravte si materiály pro investory
Investoři jsou vytížení lidé a nemají čas zjišťovat si o vás podrobnosti. Proto si dejte záležet na kvalitní a zároveň stručné prezentaci vašeho byznysu. Této prezentaci se také říká pitch deck. Doporučený rozsah je 10–20 slidů.
Prezentace vychází z vašeho byznys plánu. Musíte:
- představit svůj byznys,
- popsat, čím se liší od ostatních
- kdo jsou vaši zákazníci
- a jaký problém jim svými službami řešíte.
Investory také zajímají konkrétní čísla, např. velikost trhu, počet vašich zákazníků a jejich hodnota.
Prohlédněte si pitch decky českých start-upů, které úspěšně získaly investice, a inspirujte se.
Investice do podnikání: začátky
Než oslovíte prvního investora, zjistěte si o procesu investování do firem co nejvíc informací. Začít můžete těmito rozhovory:
- Jak uvažují investoři a jak je zaujmout
- Jak se hodnotí firmy pohledem investora
- Investiční skupina Miton: jak si vybírá, do koho investuje
- Odvrácená strana spolupráce startupů a investorů
- Smlouva s investory: na co si dát pozor?
Čím lépe jste připravení, tím rychleji můžete investora najít. I tak počítejte s tím, že si pravděpodobně vyslechnete desítky odmítnutí, než uslyšíte jedno „ano“.
Jak získat peníze na podnikání: další způsoby
Pokud potřebujete kapitál, ale nechcete dát investorovi podíl ve firmě, nebo se vám nedaří investora sehnat, můžete požádat o půjčku v bance.
Provozní úvěr slouží ke krátkodobému financování provozu firmy. Pro nákup strojů a výrobních zařízení slouží investiční úvěry. „Šanci na získání úvěru zvyšuje delší historie podnikání, kvalitní podnikatelský záměr a dobré zajištění úvěru – ručení,“ vysvětluje investiční poradce Karel Kořený v mini akademii pro začínající podnikatele.
Za úvěr v bance můžete ručit směnkou, zbožím nebo třeba nemovitostí v osobním vlastnictví.
Více o úvěrech v mini akademii
Pokud podnikatelský úvěr zvažujete, pusťte si celou lekci v naší mini akademii. Je součástí modulu Finance a ceny. Karel Kořený v ní rozebírá rozdíly mezi kontokorentem, provozním a investičním úvěrem. Popisuje také, na co se připravit, co si pohlídat a jak nabídku úvěrů srovnávat.
Pro všechny začínající podnikatel je online mini akademie zdarma. Navíc v ní najdete další užitečné lekce – jsou zaměřené na cenotvorbu, rozvoj byznysu nebo základy účetnictví a fakturace.
Související články
Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit
Založení s. r. o. ve 4 krocích