mini akademie
pro začínající podnikatele
Přihlášení k platbě DPH
Plátcem DPH se musíte stát, pokud máte obrat nad 2 miliony korun za 12 po sobě jdoucích měsíců nebo pokud jste tzv. identifikovanou osobou k DPH – tedy když podnikáte mezinárodně v rámci EU a přijímáte zboží či služby ze zahraničí nebo je tam dodáváte. Pak platíte DPH z přeshraničního obchodu, v domácím podnikání zůstáváte neplátcem.
Někdy se vám vyplatí stát se plátcem DPH dobrovolně. V každém případě se k platbě DPH musíte přihlásit.
1. krok – podejte si přihlášku k registraci
Pokud se chcete nebo musíte stát plátcem DPH, nejdříve vyplňte přihlášku k registraci k DPH. Přihláška k DPH se podává pouze elektronicky prostřednictvím daňového portálu.
2. krok – dodejte úřadu potřebné přílohy
Spolu s přihláškou pošlete přílohy dokládající údaje v ní uvedené. Není to povinné, ale pokud tak neučiníte a finanční úřad si bude chtít některé informace ověřit, vyzve vás k doplnění. Chcete-li komunikaci s úřadem urychlit, doporučujeme podklady dodat zároveň s přihláškou.
Zákon nestanovuje povinné dokumenty, obvykle jsou to ale doklady o:
- splnění podmínky k registraci – k tomu slouží příloha přihlášky k registraci – informace o ekonomické činnosti a k ní doložené materiály (např. vypracované projekty, obchodní plány, rámcové smlouvy, faktury),
- obratu za posledních 12 měsíců (vydané a přijaté faktury),
- skutečném sídle (např. smlouva o pronájmu kanceláře),
- bankovních účtech (smlouva o vedení účtu, potvrzení banky o vlastníkovi účtu).
Prověřováním se úřad snaží zabránit vstupu rizikových podnikatelů do systému DPH a omezit daňové podvody.
3. krok – dodržte povinné lhůty
Jakmile vám vznikne povinnost registrace k DPH, přihlášku musíte podat do 15. dne následujícího měsíce. Pokud tedy překročíte milionový obrat v únoru, do 15. března se musíte k registraci přihlásit.
Finanční úřad má poté 30 dní na rozhodnutí o registraci, případně na vyžádání dalších dokumentů potřebných k rozhodnutí. Následně vystaví Osvědčení o registraci k DPH.
4. krok – staňte se plátcem DPH
Plátcem DPH jste od 1. dne měsíce následujícího po odeslání přihlášky – bez ohledu na to, zda jste přihlášku stihli podat včas a zda vás finanční úřad už stihl zaregistrovat. V případě z příkladu uvedeného výše by to bylo od 1. dubna.
Pokud se přihlašujete dobrovolně, plátcem daně se stanete den po doručení Osvědčení o registraci.
Pozor: Jestliže splníte podmínky plátcovství, ale k DPH se zapomenete registrovat, finanční úřad vás registruje zpětně od data, kdy jste se plátcem měli stát. Říká se tomu zpětná registrace k DPH. Za období, kdy jste měli DPH odvádět, ale nedělali jste to, vám hrozí pokuta až 50 000 Kč
5. krok – seznamte se s povinnostmi plátce
Jako plátce DPH máte následující povinnosti:
- vystavovat daňové doklady,
- vést daňovou evidenci,
- archivovat daňové doklady i evidenci po dobu 10 let,
- podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení (u mezinárodního podnikání i souhrnné hlášení).
TIP: Čtěte, na co nezapomenout ve faktuře pro plátce DPH.
Zastavme se u posledního bodu. Po registraci k platbě DPH se automaticky stanete měsíčním plátcem DPH – každý měsíc tedy musíte odvádět DPH, ale také podávat přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Pro všechny úkony platí termín 25. den daného měsíce.
V některých případech se můžete rozhodnout změnit zdaňovací období z měsíce na čtvrtletí, daňové přiznání a kontrolní hlášení pak podáváte 4× ročně. Požádat o změnu můžete, pokud:
- váš obrat v posledním kalendářním roce nepřesáhl 10 milionů Kč,
- nejste nespolehlivým plátcem,
- nejste skupina (osoby registrované k DPH společně – např. jednatelé firmy),
- změnu oznámíte do konce ledna příslušného kalendářního roku.
Přiznání k DPH i kontrolní hlášení vám usnadní fakturační program iDoklad. Připravená data odtud snadno nahrajete na Daňový portál.
Jak správně postupovat při registraci k DPH?
Registrací k DPH, následnou fakturací a podáváním přiznání i kontrolního hlášení vás provede naše mini akademie. Pro začínající podnikatele je zdarma a dozvíte se v ní všechno o daních, cenotvorbě, účetnictví a dalších oblastech, ve kterých podnikatelé často chybují.
Související články
Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit
Založení s. r. o. ve 4 krocích