mini akademie
pro začínající podnikatele
Pokud ke svému zaměstnání podnikáte a měli jste v daném roce hrubé příjmy bez odečtených výdajů vyšší než 20 000 korun, vzniká vám povinnost daňové přiznání.
Musíte znát všechny své příjmy. Na výdaje můžete uplatnit paušál
Pro vyplnění přiznání k dani z příjmů musíte znát výši všech svých příjmů z podnikání za rok, za který přiznání podáváte (například za rok 2023 musíte odevzdat přiznání do konce dubna 2024). Proto si evidujte všechny své příjmové doklady.
Pokud si jen přivyděláváte a máte proto málo odběratelů, můžete si vše evidovat zdarma v iDokladu.
Vyjma příjmů z podnikání patří do daňového přiznání také příjmy ze zaměstnání. Proto potřebujete od svého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.
Své náklady si evidovat nemusíte. Můžete jednoduše uplatnit výdaje procentem z příjmů (paušální výdaje) podle typu svého podnikání.
- 80% paušál (zemědělci, řemeslné živnosti) – 1 600 000 Kč,
- 60% paušál (ostatní živnosti) – 1 200 000 Kč,
- 40% paušál (advokáti, autoři) – 800 000 Kč,
- 30% paušál (příjmy z nájmu) – 600 000 Kč.
Jsou-li vaše náklady na podnikání vyšší než jednotlivé limity, doporučujeme uplatnit skutečné výdaje. V případě vedlejší činnosti se ale většinou do limitů pohodlně vejdete a ušetříte si náročnou administrativu. Přečtěte si, jestli se vám vyplatí uplatnit skutečné výdaje, nebo paušální procento z příjmů.
V iDokladu daňové přiznání vyřešíte za pár minut.
Nezapomeňte na důchodové pojištění
Jako OSVČ máte povinnost odvádět státu důchodové a zdravotní pojištění. Při vedlejší činnosti však platíte méně. V případě důchodového pojištění se platby liší v prvním a dalších letech podnikání.
- V prvním roce podnikání nemusíte platit měsíční zálohy na důchodové pojištění. Odevzdáte Přehled o příjmech a výdajích na příslušnou obecní správu sociálního zabezpečení a pojištění zaplatíte jednorázově podle dosaženého zisku.
Vejdete-li se s hrubým ziskem (celkové příjmy mínus výdaje) do limitu tzv. rozhodné částky (v roce 2024 to je 105 520 Kč), nemusíte důchodové pojištění platit. Jestli podnikáte jen část roku, limit se poměrně sníží o jednu dvanáctinu za každý měsíc, ve kterém jste nepodnikali. - V dalších letech podnikání už pak platíte měsíční zálohy, které vám správa sociálního zabezpečení vyměří podle zisku v daném roce. Minimální záloha na důchodové pojištění v roce 2024 je 3 852 Kč. Každý rok v dubnu pak podáte Přehled o příjmech a výdajích, ze kterého vzejde vyměřený přeplatek či nedoplatek.
A také zdravotní
Na zdravotní pojištění nemusíte odvádět zálohy vůbec. Doplatíte ho vždy zároveň s podáním Přehledu o příjmech a výdajích na pojišťovnu. Celková částka se vypočítá jako 13,5 % z poloviny dosaženého hrubého zisku za uplynulý rok.
V začátcích podnikání pomůže mini akademie
Pokud přemýšlíte, jak začít podnikat, máme pro vás bezplatnou pomocnou ruku. Přihlaste se do naší mini akademie pro začínající podnikatele. Odborníci z praxe vám ve video lekcích vysvětlí vše, co potřebujete znát. A začátky podnikání tak budou mnohem snazší.
Související články
[Podnikání v důchodu] Jediný průvodce, který jako OSVČ potřebujete
Jak vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ