Datum publikace 24. 03. 2025 Sdílet článek

Co je, a co naopak již není příležitostný příjem?

Author Seyfor, a. s. 4 minuty čtení 33
Náhledový obrázek
Rozhodli jste se vydělat si pár korun prodejem jablek ze své zahrádky, nebo jste půjčili svým přátelům auto na víkend za úplatu? V obou případech se jedná o tzv. příležitostný příjem, ze kterého nemusíte odvádět daň. I tak ale má své limity, které je třeba znát.

Co jsou příležitostné příjmy

Jako příležitostný se označuje takový příjem, který pochází z příležitostné činnosti nebo příležitostného nájmu movitých věcí. Do této definice patří i příjmy ze zemědělské výroby, případně z lesního nebo vodního hospodářství provozovaného druhou osobou (tj. ne samotným podnikatelem).

Příkladem příležitostné činnosti je například situace, kdy svým přátelům za sjednanou úplatu půjčíte na víkend svou chatu, nebo kdy známým za peníze doučujete dítě či občas uklidíte. Na tyto činnosti můžete mít sepsanou smlouvu o dílo.

V oblasti zemědělské výroby si pak můžete pod příležitostným příjmem představit například občasný prodej plodů ze své zahrady, nebo třeba prodej štěňat, která se narodila vaší fence.

Příležitostný příjem může mít kdokoliv – OSVČ, zaměstnanec i nezaměstnaný člověk.

Co už příležitostné příjmy nejsou

Slovo příležitostný je tím nejzásadnějším, co uvedené příklady odlišuje například od autopůjčoven, pěstitelů a profesionálních chovatelů. Oproti nim jsou totiž popsané činnosti jednorázové nebo občasné. Pokud byste tedy začali svým přátelům auto či chatu půjčovat za peníze pravidelně, případně byste jej poskytovali i cizím lidem, již nejde o příležitostný příjem.

Pozor, pokud vaše aktivity naplní definici podnikání (jsou soustavné a za účelem zisku), musíte si zřídit živnostenské oprávnění. Za neoprávněné podnikání totiž hrozí vysoké sankce.

Příležitostným příjmem nejsou ani autorské honoráře, i kdyby byly jen občasné. Autorské příjmy daníte vždy.

Neplaťte za chyby ve fakturách

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Co u příležitostných příjmů (ne)musím řešit?

Jednou z největších výhod příležitostných příjmů je, že z nich nemusíte odvádět daně, a tím pádem je ani neuvádíte v daňovém přiznání. Nicméně pozor – toto platí pouze, pokud celkový příležitostný příjem za rok nepřesáhne 50 000 Kč. Zároveň na danou činnost nesmíte mít živnostenské oprávnění – pokud máte, je jedno, že činnost provádíte jen občas, nebo za ni máte příjem do 50 000 Kč. Už to není občasný příjem, ale podnikání, ke kterému se vážou povinnosti jako odvod daně, zálohy na pojištění a podobně.

Pokud zmíněný limit 50 000 Kč přesáhnete, musíte příjmy uvést v daňovém přiznání a řádně je zdanit, i když nejste OSVČ. Daníte celý příležitostný příjem, ne pouze jeho část nad limit. Nezapomeňte, že neznalost neomlouvá a za případné neodvedení daně vás čeká stejný postih jako kohokoliv jiného.

Přehled o všech svých příjmech a výdajích můžete mít díky online fakturačnímu nástroji iDoklad. Snadno si v něm také vygenerujete i podklady k daňovému přiznání. Vyzkoušejte ho zdarma.

Příležitostný příjem a podnikatelé

Když podnikáte a někdo pro vás vykoná příležitostnou činnost (jednorázovou práci), můžete si tento výdaj uplatnit. Samozřejmě jen tehdy, když v podnikání uplatňujete reálné výdaje.

Dotyčnému zaplatíte na základě smlouvy o příležitostné činnosti (například smlouvy o dílo), nebo vystavíte výdajový pokladní doklad. Nepodnikající člověk vám totiž fakturu k platbě nevystaví.

Pokud budete uzavírat smlouvu, která stanoví rozsah práce a odměnu, udělejte to písemně, i když nemusíte. Důvod je prostý – písemná smlouva je snáze vymahatelná a především vám poslouží jako důkaz v případě kontroly ze strany finančního úřadu.

Začínáte ve světě byznysu?

Příležitostný příjem je pro vás možná jen prvním krokem na cestě za vlastním podnikáním. Pokud jsme se trefili, nabídneme vám do začátku pomoc v podobě mini akademie – online souboru 30 videí o celkové délce přes 8 hodin, v němž najdete řadu užitečných tipů, triků a rad z každodenní podnikatelské praxe. Pro začínající podnikatele je navíc vstup zdarma.

Související články

OSVČ: kdo to je a jaké má povinnosti

07. 05. 2025 8 minut čtení 248
Přečíst článek

Specifika faktury za hotové: seznamte se s limity i pravidly archivace

23. 04. 2025 6 minut čtení 64
Přečíst článek