Datum publikace 12. 11. 2024 Sdílet článek

Jak si spočítat daně a pojistné při podnikání na vedlejší činnost

Author Seyfor, a. s. 5 minut čtení 12
Náhledový obrázek
Podnikáním při studiu, na mateřské nebo v důchodu si zajistíte příjemný přivýdělek. Vztahují se na vás ovšem i povinnosti jako placení daní a pojistného. Přečtěte si, na co nezapomenout při podnikání na vedlejší činnost a jak se liší výše daní a záloh od OSVČ podnikajících na hlavní činnost.

Kdo podniká jako vedlejší OSVČ

OSVČ vedlejší jste tehdy, když podnikáte a zároveň splňujete některou z podmínek:

  • jste zaměstnanec, za kterého zaměstnavatel odvádí pojistné,
  • pobíráte mateřskou (na kterou jste nastoupila ze zaměstnání) nebo rodičovskou, respektive pečujete o dítě do 4 let věku,
  • jste student do 26 let,
  • pobíráte starobní nebo invalidní důchod,
  • pečujete ve společné domácnosti o osobu závislou na péči.

I pokud jde o vedlejší pracovní činnost OSVČ, musíte se přihlásit na živnostenský úřad, správu sociálního zabezpečení a pojišťovnu – stačí se přihlásit jednotným registračním formulářem.

TIP: Čtěte, jak začít podnikat a na co nezapomenout na začátku podnikání.

Daň z příjmů z vedlejší činnosti

Pokud vaše příjmy z podnikání přesáhnou 50 000 Kč za rok (nebo vaše ostatní zdanitelné příjmy – například z pronájmu – přesáhnou 20 000 Kč za rok), musíte podat daňové přiznání. V něm uvedete všechny příjmy z vedlejší činnosti za uplynulý rok a zaplatíte z nich daň.

Příjmy ze zaměstnání, které potřebujete v přiznání uvést, do přiznání zjistíte z Potvrzení o zdanitelných příjmech. To vám vystaví zaměstnavatel. Pro uvedení příjmů z podnikání si evidujte všechny příjmové doklady a faktury. Náklady uplatníte:

  • buď formou výdajového paušálu – tedy zákonem daných procent z příjmů,
  • nebo pomocí reálných výdajů – pokud jsou vyšší než výdajový paušál pro váš typ živnosti.

Využíváte-li fakturační program iDoklad, můžete všechny příjmy přehledně evidovat na jednom místě. Podklady pro daňové přiznání pak snadno vygenerujete a vložíte na daňový portál.

Z vypočtené daně si odečtěte slevy. Tou hlavní je sleva na poplatníka, která je 30 840 Kč za rok. Kromě ní můžete využít také:

  • slevu na manžela nebo manželku, pokud pečuje o dítě do 3 let – 24 840 Kč;
  • daňové zvýhodnění na 1. dítě – 15 204 Kč;
  • daňové zvýhodnění na 2. dítě – 22 320 Kč;
  • daňové zvýhodnění na 3. a každé další dítě – 27 840 Kč;
  • slevu na invaliditu I. a II. stupně – 2 520 Kč;
  • slevu na invaliditu III. stupně – 5 040 Kč;
  • nebo slevu na držitele průkazu ZTP/P – 16 140 Kč.

TIP: Čtěte, jak na daně u podnikání na vedlejší činnost.

První rok jako OSVČ: pojištění zaplatíte jednorázově

Kromě daní jako vedlejší OSVČ zaplatíte také sociální a zdravotní pojištění. V prvním roce podnikání neplatíte zálohy na pojištění, avšak na správu sociálního zabezpečení a pojišťovnu musíte odevzdat Přehled o příjmech a výdajích za uplynulý rok. A to nejpozději měsíc od termínu pro podání daňového přiznání.

  • Pokud podáváte daňové přiznání elektronicky, musíte to udělat do 4 měsíců od konce roku, ke kterému se přiznání vztahuje.
  • Jestli využijete pomoc daňového poradce, máte čas 6 měsíců od konce roku, za který přiznání podáváte.

U sociálního pojištění je postup následující:

  • Máte-li zisk vyšší, než je rozhodná částka (pro rok 2024 je to 105 520 Kč, pro rok 2025 to bude 112 387 Kč), zaplatíte pojištění jednorázově (29,2 % z vyměřovacího základu) a následně začnete platit vyměřené měsíční zálohy. Následující rok s podáním přehledu uhradíte nedoplatek nebo dostanete přeplatek za zálohy zpět.
  • Máte-li zisk nižší, než je rozhodná částka, pojištění ani zálohy neplatíte. Následující rok opět podáte přehled o příjmech.

Zálohy na zdravotní pojištění budete platit po prvním roce podnikání v případě, že:

  • podnikáte a u toho studujete,
  • pobíráte mateřskou či rodičovskou
  • nebo jste v důchodu.

Pokud jste zaměstnaní a zálohy za vás odvádí zaměstnavatel, budete stále jen podávat jen přehled o příjmech a případný nedoplatek uhradíte jednorázově.

Neplaťte za chyby ve fakturách

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Minimální zálohy se vás netýkají 

Pokud jste OSVČ na vedlejší činnost neplatíte zákonem stanovené minimální zálohy na pojištění. Odváděná částka se vždy odvíjí od vyměřovacího základu, tedy od výše vašich skutečných zisků. Pokud si podnikáním přivyděláváte jen malé částky, zaplatíte zanedbatelné pojistné.

Pokud v průběhu roku přejdete na hlavní činnost OSVČ (odejdete ze zaměstnání, ukončíte studium nebo vám skončí rodičovská a budete jen podnikat), musíte skutečnost pojišťovně i správě sociálního zabezpečení oznámit a začít platit zálohy.

Potřebujete poradit s povinnostmi pro vedlejší OSVČ?

Specifiky podnikání na vedlejší činnost vás provede naše mini akademie, pro začínající podnikatele zdarma. Ukáže vám, na co jako vedlejší OSVČ nezapomenout nebo jak přejít na hlavní činnost. Dozvíte se všechny důležité informace o daních, fakturaci nebo cenotvorbě, tedy o oblastech, ve kterých podnikatelé nejčastěji tápou.

Související články

Založení s. r. o. ve 4 krocích

28. 11. 2024 9 minut čtení 30
Přečíst článek

Datová schránka jednoduše a přehledně: vše, co potřebujete vědět

26. 11. 2024 10 minut čtení 3
Přečíst článek