mini akademie
pro začínající podnikatele
V článku se věnujeme povinnostem, které vás čekají v prvním roce podnikání. Vše, co musíte udělat ještě před začátkem podnikání najdete v článku jak začít podnikat. Věnujeme se tam třeba tomu, jak vyřídit živnostenské oprávnění, nebo jak se přihlásit k placení pojištění.
Platíte paušální daň, nebo evidujte příjmy?
Při zahájení podnikání máte na výběr 4 možnosti, jak řešit doklady a daně. Jako začínající OSVČ si pravděpodobně nebudete komplikovat rozjezd živnosti a vyhnete se nejsložitější variantě – vedení účetnictví.
Pokud máte jako živnostník vysoké náklady (např. vyrábíte nebo prodáváte zboží), může se vám vyplatit evidence skutečných příjmů a výdajů. Často se tato varianta označuje jako daňová evidence.
Existují však ještě 2 jednodušší varianty:
- výdajové paušály,
- nebo vstup do režimu paušální daně.
Využívají je především začínající živnostníci, kteří nevyrábí nebo neprodávají. Oblíbená je zejména u tzv. bílých límečků.
Daň z příjmů OSVČ a pojištění u výdajových paušálů
Jelikož jste úplně na začátku, bude pro vás zřejmě nejvýhodnější výdajový paušál. V praxi to znamená, že místo reálných výdajů budete uplatňovat paušál (výdaj procentem příjmů). Nemusíte si tedy vést evidenci nákladů a příjmy si v daňovém přiznání snížíte o 40 až 80 % (podle druhu obchodní činnosti). Ukládáte pouze vystavené faktury a archivujete přijaté platby a na jaře následujícího roku podáte daňové přiznání:
- buď do 2. května, pokud ho podáte sami elektronicky,
- nebo do 1. července, pokud vám ho zpracovává daňový poradce.
Výhodou výdajových paušálů je možnost využít při výpočtu daně různé odpočty a zvýhodnění, například na děti nebo manžela/manželku.
Daň z příjmů zaplatíte najednou až po podání přiznání. Zálohy na daň z příjmů jako začínající OSVČ první rok neplatíte – ale doporučujeme, abyste si na zaplacení nechali rezervu alespoň pár tisíc.
Každý měsíc – už od chvíle, kdy zahájíte podnikání na hlavní činnost – ale musíte platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Pro rok 2025 to znamená:
- 4 786 Kč na sociální pojištění (v roce 2024 to bylo 3 852 Kč)
- a 3 161 Kč na zdravotní pojištění (oproti 2 968 Kč v roce 2024).
Poté, co na jaře podáte daňové přiznání, musíte se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu s přehledem plateb – a buď doplatíte rozdíl, nebo vám úřad vrátí přeplatek.
Daň z příjmů OSVČ a pojištění při paušální dani
Pro paušální daň se musíte rozhodnout hned při zahájení podnikání. Zvládnete to například přes online formulář na webu Finanční správy. Podmínkou použití paušální daně je, že:
- nejste plátcem DPH,
- vaše roční příjmy nesmí přesáhnout hranici 2 miliony Kč,
- nesmíte být v insolvenci,
- nejste společníkem veřejné obchodní společnosti (v. o. s.) či komplementářem komanditní společnosti (k. s.).
Obrat ani jiné zdanitelné příjmy na začátku podnikání samozřejmě neznáte, proto k přihlášení stačí váš odhad.
TIP: Pokud se během kalendářního roku přiblížíte s příjmy k hranici 2 milionů Kč, stáváte se i plátcem DPH. Na tuto skutečnost vás upozorní online fakturační nástroj iDoklad. Usnadní vám fakturaci a pomůže i s dalšími povinnostmi, které jako podnikatel máte. Vyzkoušejte si ho zdarma.
V praxi pak každý měsíc (do 20. dne) provedete jednu platbu na účet Finanční správy a úřady si částku rozdělí. Pokud nechcete platit pravidelně, můžete si odvod předplatit. Výše platby závisí na pásmu, do kterého spadáte.
Měsíčně budete v roce 2025 v prvním pásmu daně platit 8 765 Kč (v roce 2024 to bylo 7 498 Kč) a částka se skládá z:
- 5 504 Kč na sociální pojištění (částka je oproti minimální záloze zvýšena o 15 %)
- 3 161 Kč na zdravotní pojištění
- a 100 Kč na daň z příjmu.
Daňové přiznání ani přehledy sociálce či pojišťovně nepodáváte, ani nic dalšího nedoplácíte. Tím máte mnohem jednodušší administrativu a můžete se naplno věnovat jiným aktivitám.
Využít režim paušální daně můžete i kdykoliv později v průběhu podnikání, přihlásit se k ní ale musíte vždy na začátku roku, od 1. do 10. ledna.
Z režimu paušální daně můžete vystoupit až po ukončení daného roku – oznámíte to do začátku ledna Finanční správě. Pokud chcete režim ukončit dříve, musíte porušit některou z podmínek pro vstup do režimu paušální daně – například se stanete plátcem DPH.
V takovém případě novou skutečnost oznámíte Finanční správě, ale povinnosti platit každý měsíc se do konce roku nezbavíte. Na jaře následujícího roku podáte daňové přiznání i přehledy a buď něco doplatíte, nebo vám stát vrátí přeplatek.
DPH na začátku podnikání jako OSVČ platit nemusíte
Plátcem se ze zákona nejčastěji stanete až po překročení obratu 2 mil. Kč v daném kalendářním roce. Můžete se však k DPH registrovat dobrovolně. Začínající podnikatelé to dělají v případě, že:
- obchodují převážně s plátci DPH – pak si mohou odečíst daň za zboží nebo služby a mají nižší nákupní nebo prodejní ceny,
- nakupují zboží v Česku a prodávají ho podnikatelům z jiných států EU nebo komukoliv mimo EU,
- dodávají služby živnostníkům nebo společnostem z jiných zemí EU.
Pravděpodobně ale DPH při zahájení podnikání jako OSVČ řešit nebudete. Pokud se přesto chcete dozvědět víc, přečtěte si tento článek na blogu zaměřený na povinnost plátce DPH.
Při zahájení podnikání vám pomůže mini akademie
V prvních měsících vystavíte první faktury, budete ověřovat svůj obchodní model, možná vás čeká úprava cen a určitě se pustíte do shánění nových zákazníků.
Aktivit, kterým se nevyhnete, je řada, a to nejdůležitější jsme pro vás shrnuli v mini akademii pro začínající podnikatele. Najdete tam desítky videí, ve kterých zkušení lektoři upozorňují na největší chyby v začátcích – a radí, jak se jim vyhnout.
Pro začínající podnikatele je vstup do akademie zdarma. Vyzkoušejte to.
Související články
Novela zákona o DPH pro podnikatele: co se změní od roku 2025 a jak se připravit
Založení s. r. o. ve 4 krocích