Vystavuj faktury
zdarma
Ve zkratce podávají daňové přiznání všichni s příjmy nad 50 000 Kč – kromě lidí, kteří mají příjmy výhradně ze zaměstnání. Například zaměstnanec banky, který pracuje na plný úvazek a jiné příjmy nemá, daňové přiznání neřeší. Podává ho za něj jeho zaměstnavatel, tedy banka.
Pokud přecházíte na živnost a z daňového přiznání máte obavy, nebojte se zbytečně. Daňové přiznání budete mít hotové do pár hodin, klidně i minut. A na finanční správu ho odešlete elektronicky.
Podíváme se, jak začínající OSVČ (neplátce DPH) podá daňové přiznání přes datovou schránku.
Kdo musí podat daňové přiznání?
Daňové přiznání nemusíte podávat, pokud ho za vás podává zaměstnavatel. Jinak se tomu nevyhnete. Nejčastěji návod, jak podat daňové přiznání, hledají:
- OSVČ (hlavní i vedlejší činnost),
- studenti či brigádníci, jejichž příjmy za rok přesáhly 50 000 Kč,
- zaměstnanci s vedlejšími příjmy (například pronájem bytu, příležitostná brigáda) vyššími než 50 000 Kč.
Výše zmíněné platí i pro osoby v důchodu. Starobní důchod samotný však zdanitelný není. Daňové přiznání nepodáváte ani v případě, kdy máte příjem pouze z mateřské nebo rodičovské.
Příklad z praxe:
Studentka vysoké školy Andrea si přivydělávala brigádou ve fitness centru. Za 6 měsíců odpracovala 260 hodin, vydělala 52 000 Kč a její zaměstnavatel odváděl srážkovou daň z příjmu ve výši 15 %. Protože nepřekročila limit 300 odpracovaných hodin ročně a měsíční příjem z dohody o provedení práce nepřesáhl 10 000 Kč, nemusí Andrea podávat daňové přiznání. Příjmy už zdanil její zaměstnavatel.
Daňové přiznání pro OSVČ: co si připravit?
Než se pustíte do daňového přiznání, shromážděte všechny vystavené faktury za daný rok. Pokud neplatíte DPH a nevedete účetnictví a ani daňovou evidenci, nepotřebujete žádné účtenky a paragony za nákup.
Při vyplňování daňového přiznání musíte znát souhrnnou částku všech vašich příjmů. Sečtěte všechny faktury a získáte výsledné číslo, například 590 000 Kč. Pokud jste měli ke své hlavní činnosti také brigádu (například na dohodu o pracovní činnosti), příjem z ní uvádíte do daňového přiznání také. Požádejte proto všechny zaměstnavatele, aby vám zaslali potřebné doklady.
Jak vyplnit daňové přiznání
Vyplnit můžete daňové přiznání online v elektronické podobě – pomocí aplikace Finanční správy. Pokud používáte online fakturační službu iDoklad, můžete si podklady pro daňové přiznání vygenerovat na pár kliknutí.
Pokud uplatňujete výdaje procentem příjmů, musíte znát svůj základ daně. Ten se vám v elektronickém formuláři vypočítá automaticky sám. Princip výpočtu vidíte níže:
- Vypočítejte své příjmy za uplynulý rok. Použijte kalkulačku nebo online fakturační službu typu iDoklad, která vám zobrazí úhrn.
- Vyčíslete výdaje procentem. Pokud jsou vaše roční příjmy například 590 000 Kč, pak činí vaše výdaje 60 % z příjmů (u volné živnosti), tedy 345 000 Kč.
- Vyčíslete základ daně. Od příjmů odečtete výdaje, v našem případě je základ daně 245 000 Kč (590 000 – 345 000).
- Vypočítejte daň z příjmů. Daň z příjmů ve výši 15 % vypočítáme z daňového základu (245 000 Kč) a získáme daň 36 750 Kč. Odečteme slevu na poplatníka (30 840 Kč za rok 2024) a získáme finální daň ve výši 5 910 Kč. Tuto částku musíte zaplatit příslušnému finančnímu úřadu.
Všechny aktuální informace a sazby daně najdete na stránkách Finanční správy.
TIP: Při výpočtu daně z příjmů zkontrolujte, jestli nemůžete uplatnit i další slevy a daňová zvýhodnění. Daň tak můžete snížit na 0 Kč – nebo dokonce získat daňový bonus.
Pokud na základě daňového přiznání musíte zaplatit daň z příjmů vyšší než 30 000 Kč, vzniká vám povinnost hradit zálohy na daň z příjmů. Zálohy pak platíte v několika splátkách v průběhu roku. Návod, jak na to, najdete zde.
Digitální podání daňového přiznání
Daňové přiznání snadno elektronicky a interaktivně vyplníte i podáte.
Vyplněné podklady pro datové přiznání jednoduše stáhnete a přes datovou schránku je zašlete na územní pracoviště finančního úřadu podle vašeho bydliště. A je hotovo.
Do kdy se podává daňové přiznání?
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob se podává nejpozději do tří měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Aktuální termíny vždy najdete na webu Finanční správy.
V roce 2025 jsou lhůty následovné:
- čtyřměsíční lhůta pro daňové přiznání v elektronické podobě – do 1. 4.,
- šestiměsíční lhůta pro daňového poradce a advokáta – do 1. 7.
Neřešíte pouze daňové přiznání?
Je možné, že s podnikáním teprve začínáte a z úředních povinnosti se vám točí hlava.
Zeptali jsme se desítek podnikatelů, co je v začátku nejvíce trápí, a vytvořili pro ně mini akademii na míru.
Přidejte se i vy, pro začínající podnikatele je akademie zdarma.
Související články
[Podnikání v důchodu] Jediný průvodce, který jako OSVČ potřebujete
Jak vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ