Datum publikace 11. 11. 2024 Sdílet článek

Brigáda na dohodu o provedení práce – cesta k přivýdělku nejen pro studenty

Author Seyfor, a. s. 4 minuty čtení 22
Náhledový obrázek
Pokud při studiu hledáte zdroj peněz navíc, nejlepším řešením je pro vás dohoda o provedení práce (DPP). Kromě zkušeností a peněz s ní můžete získat i daňové úlevy, kdy u některých brigád můžete pracovat již od 15 let.

Co je dohoda o provedení práce?

Jedná se o zvláštní druh vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, který se výrazně liší od klasického pracovního poměru. Práci na DPP lze přerušit bez udání důvodu a její délka nesmí přesáhnout 300 hodin ročně. U jednoho zaměstnavatele můžete mít uzavřených více DPP, v takovém případě se ale celkové odpracované hodiny sčítají do zmíněného limitu. Naopak u dohod o práci podepsaných u více zaměstnavatelů platí hodinový limit pro každou smlouvu zvlášť. 

Co obnáší studentská brigáda na dohodu?

Na DPP si mohou přivydělávat i osoby mladší 18 let a pro studenty tak jde o vítanou příležitost k přivýdělku během studia. Pro nezletilé brigádníky ale zároveň platí i určitá omezení daná zákonem. Podle něj mohou brigádně pracovat pouze osoby starší 15 let s ukončenou povinnou školní docházkou. Žáci 9. tříd základní školy, kteří už splňují věkový limit, pak mohou brigádu na dohodu podepsat s tím, že k práci nastoupí až po udělení posledního vysvědčení. 

Brigádníci pod 18 let jsou rovněž omezeni i ve výběru brigády. Podle zákona nesmí nezletilí brigádníci provádět například následující činnosti:

  • prodej alkoholu a/nebo tabákových výrobků,
  • správa hotovosti nebo plateb (např. při práci s pokladnou nebo během stánkového prodeje),
  • práce na noční směny, 
  • těžební a jiné těžké práce.

U povolených činností navíc nesmí denní pracovní doba přesáhnout 8 hodin. 

Odměna a benefity práce na dohodu

Při práci na dohodu je minimální výše odměny určena minimální mzdou, která pro rok 2024 činí 18 900 Kč měsíčně (tj. 112,50 Kč na hodinu). Horní hranice pak není zákonem nijak stanovena a závisí tak čistě jen na dohodě mezi pracovníkem a zaměstnavatelem. 

Od roku 2024 mají lidé pracující na dohodu nárok na dovolenou a příplatky za práci v noci, o víkendu a o svátcích. Dříve tyto zaměstnanecké výhody automaticky neměli. Stále také nemají nárok na (pokud si to nesjednají v dohodě):

  • cestovní náhrady,
  • náhrady nákladů, které vznikají při práci na dálku,
  • náhrady mzdy při překážkách v práci na straně zaměstnance (zaměstnavatel mu ale musí dát volno).

Překážky v práci ani dovolená se nepočítají do limitu 300 hodin.

Neplaťte za chyby ve fakturách

Odesláním souhlasíte s našimi zásadami pro zpracování osobních údajů.

Jak je to s pojištěním a daněmi?

Pro brigádníky platí stejná pravidla jako pro každou jinou práci na DPP, tj. pokud vaše celková odměna u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně, nemusíte odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Při překročení tohoto limitu se zálohám nevyhnete, na druhou stranu ale máte nárok na nemocenské dávky.

Co se danění týče, ve výchozím stavu se na práci na DPP vztahuje 15% srážková daň, kterou zaměstnavatel strhává přímo z výplaty. Ty si následně můžete zahrnout do daňového přiznání (viz níže). Pokud je ale dohoda o provedení práce jediný váš příjem, vyplatí se vám u zaměstnavatele podepsat prohlášení poplatníka daně. V takovém případě vám zaměstnavatel strhne 15% zálohu na daň z příjmů a odečte od ní daňovou slevu na poplatníka. 

Naposledy za rok 2023 si mohli lidé pracující při škole uplatnit také slevu na studenta (do 26 let), která se v roce 2024 zrušila.

Brigádníci a daňové přiznání

S podepsaným prohlášením poplatníka daně v ruce se vám může vyplatit i podání daňového přiznání. Platí to zejména tehdy, když brigádně pracujete jen část roku a měli jste tak zdanitelné příjmy. V takovém případě můžete uplatnit plnou slevu na poplatníka, která pro rok 2024 činí 30 840 Kč ročně. Nebere se přitom ohled na to, jak dlouho daná výdělečná činnost trvala. Pokud pak slevu během roku nevyčerpáte, získáte zbývající částku formou daňové vratky od finančního úřadu.

Mini akademie – brána do světa podnikání

Je pro vás brigáda prvním krokem na cestě za vlastním podnikáním? V tom případě vám do začátků rádi pomůžeme. Začínající podnikatelé mohou zcela zdarma využít mini akademii – online soubor 30 videí o celkové délce přes 8 hodin, ve kterých se dozvíte mnoho užitečných informací o různých oblastech každodenní podnikatelské praxe.

Související články

[Podnikání v důchodu] Jediný průvodce, který jako OSVČ potřebujete

14. 11. 2024 19 minut čtení 25
Přečíst článek

Jak vyplnit přehled o příjmech a výdajích OSVČ

14. 11. 2024 6 minut čtení 7
Přečíst článek